Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fuchsoviny Ireny Fuchsové: Kolínští mravenci

Kolínsko - Známá kolínská spisovatelka a divadelní nápověda Irena Fuchsová pravidelně přispívá svými každodenními nevšedními postřehy do Kolínského deníku.

5.3.2009 6
SDÍLEJ:

Irena Fuchsová.Foto: Archiv Ireny Fuchsové

Nedávno mi vyšel v jednom celostátním magazínu fejeton, kde jsem přirovnávala anonymní primitivní skřety, kteří se účastní internetových diskuzí, k mravencům, kteří mi kdysi, když mi bylo dvacet let, nalezli do skříně.

Cituji: „Dej do misky med, oni tam vlezou a utopí se v medu,“ dostala jsem radu už nevím od koho, sehnala jsem si med, dala ho do nízké misky a misku jsem dala dovnitř do skříně, nahoru na foch. Pak jsem odešla do kina, a když jsem se vrátila a vešla jsem do bytu, uslyšela jsem ssssšššsssšššs. Otevřela jsem skříň, ssssšššsssššš se na mě vyvalilo a já viděla, jak po sukních a kabátech lezou doslova copy mravenců a všichni směřují nahoru k misce s medem, která už nebyla vidět… Na tuhle příhodu jsem si vzpomněla, když jsem si před lety přečetla internetovou debatu nad mým prvním fejetonem, který v tomto magazínu vyšel… konec citace. Fejeton pokračuje dál úvahou nad tím, odkud se berou „mravenci“ v internetových diskuzích, co je to za lidi, podle čeho si vybírají své misky medu atd. atd.

Druhý den jsem se dívala na webové stránky Kolínského deníku, na FUCHSOVINY. Občas někdo napíše do diskuze, která je na konci, a i když je to opravdu občas, dívám se tam pravidelně. Tentokrát mě čekalo mravenčí překvapení! Ssssšššsssššš! Panečku, to je statečný mravenec nebo mravenčice! Kdepak, aby uvedl(a) jméno nebo e-mail! Pěkně zůstane v anonymitě. A pustil(a) se do mě hrdě a statečně! Koukla jsem na jinou FUCHSOVINU a opět Ssssšššsssššš! I tady do mě šel (šla) natvrdo! A u další také! Řekla bych, že ve všech případech to byl stejný mravenec nebo mravenčice. Slovník moc neměnil(a). Pevně si stál(a) na svém. Neustoupil(a) ani o krok! U jedné Fuchsoviny napsal(a): „Fuchsoviny = píčoviny.“ U druhé: „Ty se tady bábo naotravuješ. A za tohle ti ještě platí? No to bych blil.“ A u třetí FUCHSOVINY si odplivl(a) podobně: „Snad ti ještě za tyhlety slinty bábo redakce neplatí!“

Tak k tomu bych ráda něco řekla. K tomu placení. Samozřejmě, že redakce svým autorům platí. Myslím, že za svoji práci chceme dostat zaplaceno všichni. A co se psaní týče – každý si může zkusit něco napsat! Nabídne to do redakce, když to bude dobré, redakce mu to vezme, otiskne a zaplatí. Asi nepíšu úplné píčoviny, protože redakce ode mě povídky a fejetony chtějí čím dál víc. A za to, co uveřejní, mi platí, samozřejmě. Nebýt tohohle mravence či mravenčice, tak bych to na sebe takhle naplno nepráskla, ale když oni do mě kamenem, já do nich chlebem… Takže – honorář za FUCHSOVINY už několik let nedostávám. Požádala jsem v redakci Kolínského deníku, aby ho posílali na účet Sociálně terapeutické dílny v Kouřimské ulici. Vedoucí sociálně terapeutické dílny je Mgr. Lýdie Kratinová. Pokud byste chtěli také pomoci, můžete se s ní zkontaktovat na e-mailu: kratina@melaops.cz. Nedávno jsem jela s jejím synem Milanem do Prahy, a on mě představil svému kamarádovi slovy: Irena je pro Kouřimku to, co Chantal Poullain pro Nadaci Archa Chantal. Přeháněl, a dost, samozřejmě, ale potěšilo mě to…

Tak co, mravenci? Ssssšššsssššš? Cože? Slyším dobře? Že byste konečně vypustili duši? Bylo by na čase… Ssssšššsssššš…

Irena Fuchsová

Se známou kolínskou spisovatelkou a divadelní nápovědou Irenou Fuchsovou se můžete na našich stránkách setkat každý čtvrtek. Předchozí Fuchsoviny najdete zde na našem webovém zpravodajství www.kolinsky.denik.cz v rubrice "Související články" nebo na stránkách Ireny Fuchsové www.kdyz.cz

Místo události:
5.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Sjezd Vavřineckého potoka 2017   Foto: archiv organizátorů
3

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Neštěstí nebylo opravdové, šlo pouze o cvičení.
94

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

KRIMI MIX: Ukradli peníze, maso i jízdní kolo

Kolín - Přinášíme vám krimi zprávy z Kolína.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Kolín - Představujeme vám dvě třídy ze Základní školy v Plaňanech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení