VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fuchsoviny Ireny Fuchsové: Zkoušky v Činoherním klubu

Kolínsko - Známá kolínská spisovatelka a divadelní nápověda Irena Fuchsová pravidelně přispívá svými každodenními nevšedními postřehy do Kolínského deníku.

22.1.2009
SDÍLEJ:

Irena Fuchsová.Foto: Archiv Ireny Fuchsové

Možná byste řekli, že divadelní zkoušky jsou pro mě, po čtyřiceti letech u divadla, všechny stejné. V deset začnu napovídat, za čtyři hodiny skončím a padla. Není to pravda. Jsou zkoušky, které miluju a těším se na ně, a jiné, které „přežívám“. A nejde vůbec o to, jakou hru zkoušíme, ale o f l u i d u m na zkouškách. Od září do 16. prosince, kdy byla premiéra, jsme zkoušeli hru Bůh masakru. Fluidum na zkouškách bylo velmi příznivé. Hru napsala Yasmina Reza, francouzská spisovatelka a herečka, a režíroval ji Ondřej Sokol. Hrají v ní jenom čtyři herci, kteří představují dva manželské páry. Ivana Chýlková s Jaromírem Dulavou a Vladimír Kratina s Jaromírou Pleštilovou. Jsou na jevišti od začátku do konce a v podstatě řeší jedinou věc. Jejich jedenáctiletí synové se poprali a jeden vyrazil zuby druhému. Proč se hra jmenuje Bůh masakru, vám neprozradím, přijďte se do Činoheráku podívat nebo se zeptejte třídvorských žen, které jsem pozvala na generální zkoušku. Kromě toho, že zkoušení mělo fluidum, jsme také měli z první ruky všechny informace o taneční televizní soutěži, protože jsme v ní měli zastoupeného Vladimíra Kratinu. Nečekal, že se dostane tak daleko, a když byl „vyhozený“ dva týdny před premiérou, oddychl si. „Dopadlo to dobře. Ostudu jsem si snad neudělal, teď budu mít klid na zkoušení a pak snad konečně i na to, abych nakoupil Ježíška…“ Napovídání této hry bylo náročné, protože herci mluví své texty jeden za druhým, často jsou to krátké větičky, a oni, i když text uměli, nevěděli, kdy ho říkají, takže jsem byla ostře sledovaná nápověda, která nejenom napovídala, ale také ukazovala, kdo kdy mluví. Bylo těžké odhadnout, kdy už herec ví, že mluví, nebo ještě váhá a čeká na mě, až napovím, ale snažila jsem se, abych je zbytečně nerušila.

Jednou jsem napověděla Ivaně Chýlkové její text: „Neučte mě znát Afriku,“ a ona se nechápavě podívala do první řady, odkud napovídám. „Prosím? Já tě neznám, Patriku? To taky říkám?“ Jindy si zase stěžovala, jak se jí text špatně učí, Lála Dulava ji uklidňoval, že jemu také, ale ona zavrtěla hlavou. „Ty to umíš, ale tobě to vždycky zkazí Irena.“ No… takových drobných impertinencí bylo více, nicméně i tak mělo naše zkoušení fluidum.

V den premiéry jsem šla koupit každému takzvané zlomvazky – to jsou dárečky, které si dávají lidé v divadle před premiérou a přitom obdarovaného kopnou a řeknou Zlom vaz! Naproti pivovaru mám svůj oblíbený obchůdek, který je zároveň i zastavárnou. A když vám řeknu, že mě pět zlomvazek, čtyři pro herce a jedna pro pana režiséra, stály šedesát korun, nebudete mi to věřit! Největší radost měla ze své zlomvazky Ivana Chýlková! Ve hře mluví o tom, že napsala knihu o Africe. Tak jsem jí koupila třiceticentime­trovou figurku černocha, který, když se zapne, tancuje a zpívá a ještě k tomu kouří marihuanu, kterou má vyobrazenou i na tričku! Když jsem ho zapnula a on se začal kroutit v šatně na stolku a zpívat, smála se Ivana, až jí tekly slzy a mně taky! Černoch z kolínské zastavárny byl v Činoherním klubu jednička a určitě ten večer v rodině Krausových tancoval a kouřil, dokud se mu nevybily baterie!

Třetí den po premiéře jsem přišla ke druhé partě, která do té doby zkoušela ve zkušebně a sotva jsem se nadechla, s radostí jsem zjistila, že i toto zkoušení bude mít své fluidum. Hru Společnost na lovu napsal Thomas Bernard, režíruje ji Ivo Krobot a fluidum budu sdílet například s Vladimírem Javorským, Chantal Poulain a Mojmírem Maděričem.

P.S. Budu vás informovat, co jsem jim ve svém obchůdku koupila k únorové premiéře…

Irena Fuchsová

Se známou kolínskou spisovatelkou a divadelní nápovědou Irenou Fuchsovou se můžete na našich stránkách setkat každý čtvrtek. Předchozí Fuchsoviny najdete zde na našem webovém zpravodajství www.kolinsky.denik.cz v rubrice "Související články" nebo na stránkách Ireny Fuchsové www.kdyz.cz

Místo události:
22.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Veigertovský dům, Karlovo náměstí čp. 8, Kolín - hlavní sídlo regionálního muzea

KRÁTCE: V den státního svátku zaplatíte symbolické vstupné

V kolínské Diakonii pekli řepánky, zájem byl veliký

Kolín - Ve středu 18. října otevřela Diakonie v Kolíně své prostory veřejnosti. Nešlo však o obyčejný Den otevřených dveří. Pracovníci pro návštěvníky připravili i ochutnávku dozlatova vypečených řepánků.

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Střední Čechy /INFOGRAFIKA/ - ANO ovládlo Středočeský kraj. Do poslanecké sněmovny se probojovalo 9 jejich poslanců.

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Sociální sítě, ulice, hospody i obýváky jsou plné nechápavých komentářů. Jak mohl vyhrát Babiš? Okamura? Piráti? Co jsme to za lidi? Jenže tohle je svět kolem nás. Říká se tomu demokracie.

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení