Naše přátelství začalo v roce 2006, kdy Stipendijní nadační fond města Kolína vyhlásil první ročník Literární soutěže. Stala jsem se předsedkyní poroty a účastnila se i vyhlášení výsledků. Když jsem před tím pročítala literární práce, ta od Jakuba Šťástky mě zaujala, i když nakonec žádnou cenu nezískal. O to víc mě potěšilo, když se mi po soutěži ozval, že by mi dal rád přečíst svůj román. Sešli jsme se a zjistili jsme, že jsme stejná krevní skupina. Literární styl mého mladého kolegy spisovatele mi je blízký. Je bezprostřední, svěží, a někdo určitě řekne, i drsný. Ano, Jakub občas píše tak, jak se mluví. Píše o tom, co si myslíme, ale nahlas to neřekneme. A určitě bude provokovat pokrytce, kterých je mezi námi dost. Jak se to říká? Káží vodu a pijí víno?
V loňském roce se Jakub zúčastnil druhého ročníku Literární soutěže. I tentokrát soutěž pořádal Stipendijní nadační fond města Kolína, (www.stipko.cz). Jakub získal třetí místo. Krátce po vyhlášení výsledků se rozhodl, že vydá vlastním nákladem svou první knihu. A to se mu podařilo. Kniha se jmenuje (NE)VŠEDNÍ ŽIVOT RUDY NOVÁKA a čtenář se při čtení určitě nebude nudit. Jakub Šťástka bude svoji první knihu křtít ve středu 9. dubna v 15. 30. v kolínském knihkupectví Petra Krále a mě požádal, abych byla kmotrou, což jsem ráda slíbila.

Tímto vás tedy zvu na křest mladého a talentovaného kolegy spisovatele Jakuba Šťástka, který bude letos maturovat na Soukromé podnikatelské škole. A abyste si mohli o jeho psaní udělat svůj názor, tady je ukázka z knihy (NE)VŠEDNÍ ŽIVOT RUDY NOVÁKA:

„Ruda Novák přiložil dalekohled k očím a sledoval cestu. Konečně se objevil automobil a směřoval ke statku zemědělské šlechty, která Hroudu před několika stoletími vykořisťovala a Ruda nabyl dojmu, že by tomu měl někdo zatnout tipec, nejlépe neustálou šikanou na pomezí zákona.

„Už jedou, zbohatlíci!“ Novák měl radost, jelikož před vrata statku zemědělské šlechty nasypal ocelové ježky, které sám svařil během minulé noci. Aspoň měl záminku, aby si mohl tajně prohlížet porno časopisy a vybrané kočky si nalepovat na dveře garáže. Manželka mu to neschvalovala, jelikož občas dával přednost kočkám z časáků před ní. Naštěstí tu byl instalatér Barták a u Novákových často nefungoval přívod vody. Většinou v časech, kdy byl manžel na šichtě ve sklárně… Romča Nováková, žena Rudy Nováka, známého psychopata z Malé Hroudy, byla dosti rozzlobená. Částečně to bylo proto, že šlapala na kole známém jako „skládačka“ do kopce, a taky proto, že přes svůj devítiměsíční pupek nedopnula oranžovou vestu, kterou pravidelně nosila na cestu do zaměstnání, kde pracovala jako dispečerka ve společnosti zajišťující odvoz fekálií. Romča nebyla v dobré náladě. „Blbej kopec,“ funěla a táhlo jí na krk, jelikož ta zatracená vesta nešla dopnout. V dáli byla vidět budova Fekální Společnosti Malá Hrouda, s. r. o., která, vedle sklárny, zaměstnávala většinu obyvatel Malé Hroudy. Nábor do povolání spočíval v tom, že jakmile byl někdo neschopen z důvodu vysokého věku pracovat, nahradil ho jeho potomek. A tak tedy tyto dvě společnosti vzkvétaly…“

Irena Fuchsová

Se známou kolínskou spisovatelkou Irenou Fuchsovou se na našich stranách můžete setkat každý čtvrtek. Předchozí fuchsoviny najdete zde na našem webovém zpravodajství www.kolinsky.denik.cz nebo na stránkách Ireny Fuchsové www.kdyz.cz