VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fuchsoviny Ireny Fuchsové: Už nikdy...

Kolínsko - Známá kolínská spisovatelka a divadelní nápověda Irena Fuchsová pravidelně přispívá svými každodenními nevšedními postřehy do Kolínského deníku.

27.2.2008
SDÍLEJ:

Irena Fuchsová.Foto: DENÍK/Zdeněk Holeček

Určitě to znáte také. Už nikdy. Vejdete do obchodu, kde kromě dvou prodavaček nikdo není, pozdravíte, nikdo vám neodpoví, prodavačky si povídají dál, projdete obchodem, odcházíte, řeknete na shledanou, nic neuslyšíte, protože dámy si stále povídají, vyjdete ven a ulevíte si. Tak sem už nikdy nepůjdu. Takových obchodů mám v Kolíně několik. Čtyři určitě. Přesně vím, které to jsou, ale nebudu jim dělat ostudu. Ale nikdy tam už nepůjdu. Tohle „nikdy“ není tak závažné. Když nepůjdu tam, mohu jít jinam. Povím vám o „nikdy“, které pro mě znamená opravdu NIKDY.

Své první NIKDY jsem si řekla v roce 1987. Jeli jsme tehdy lanovkou z Růžové Hory, manžel se synem jako první, já se čtyřletou dcerou za nimi. Před tím jsme šli z Růžové hory na Sněžku pěšky, takže není divu, že jsem z lanovky únavou padala a děsila se toho, že nebudu mít sílu seskočit a ještě při tom hlídat dceru. Moje pocity byly tak hrůzyplné, že jsem po úspěšném sestoupení z lanovky musela chvíli stát a čekat, až se přestanu klepat a budu moct promluvit.

„Už nikdy v životě nepojedu lanovkou. To byla moje poslední jízda.“ Řekla jsem to tak, že se můj muž nezmohl na odpor, což jindy, při sebemenším mém tvrzení dělá – jako ostatně většina mužů.

A podobné to bylo s kolem. Bylo to ve stejném roce. Jeli jsme se všichni čtyři vykoupat do Tří Dvorů. Jeli jsme zadem, kolem Labe. Vezla jsem na kole dceru, na hrázi jsem se dostala do výmolu a spadly jsme. Do trávy, nic se nám nestalo. Ale mohlo se stát. Mohl tam být kámen, na který dcera mohla spadnout hlavičkou nebo jsem si mohla zlámat nohu, ať už tu zdravou nebo tu po obrně. Třásla jsem se hrůzou, co všechno se mohlo stát, a tak není divu, že jsme za deset minut spadly z kola podruhé, to už jsem jela po hrázi třídvorského rybníka. Ještě hodinu po tom jsem seděla na dece a byla mi zima, i když bylo skoro 30° C. „Už nikdy Ritu na kole nepovezu,“ řekla jsem po hodině a ani tehdy můj muž neprotestoval…

Nicméně jsme dál často a rádi jezdili na kolech – teď už každý na svém. Okolí Kolína je krásné na všechny strany. Ať už směrem na Býchory, nebo na druhou stranu na Bečváry, do Poděbrad či na Kutnou Horu. Jednou jsme projeli Konárovicemi, v lese jsem na to šlápla a řítila se z kopce směrem k Býchorům. Připadala jsem si jako King a to se mi vymstilo. Najednou jsem kolo neovládala. Zpanikařila jsem. Říkala jsem si, jestli teď spadnu, přijdu o obě nohy. Půjdu na vozík. Nikdy nebudu chodit… Pád se mi podařilo zbrzdit, nohy mi zůstaly, nicméně došlo na moje třetí prohlášení. „Už nikdy nebudu jezdit na kole.“ A od té doby jsem na kolo nesedla. V lázních se občas projedu na trojkolce, která je mým tajným snem. Někdy si ho splním…

Když to teď po sobě čtu, dochází mi, že ta moje UŽ NIKDY nejsou nijak závažná. Jsou dokonce směšná. No a co? Tak nejezdím lanovkou. Nejezdím na kole. To je toho. Jsou horší UŽ NIKDY. Všichni je máme. Všichni je známe. UŽ NIKDY…

Irena Fuchsová

Se známou kolínskou spisovatelkou Irenou Fuchsovou se můžete na našich stránkách setkat každou středu. Předchozí fuchsoviny najdete na jejím webu www.kdyz.cz anebo zde na našem zpravodajství www.kolinsky.denik.cz

27.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Bylany
8

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

Kolínsko – Nečekaný zájem voličů zaznamenali ve volebních místnostech na Kolínsku. Aby lidé mohli dát hlas svým kandidátům do poslanecké sněmovny, vyrazili k volbám ještě dříve, než se volební místnosti otevřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení