Před rokem v září jsem psala o sociálně terapeutické dílně, sídlící v Kouřimské ulici v Kolíně. Slouží lidem s mentálním postižením, a je jednou ze šesti sociálních služeb, kterou provozuje Diakonie ČCE - středisko v Libici nad Cidlinou.

Protože mám pracovnu o dva domy dál, začala jsem k nim chodit a zatímco ze začátku na mě většina mých „velkých dětí“ koukala nedůvěřivě, dneska se rozzáří všichni, sotva se objevím mezi dveřmi. Pozvou mě na oběd, naposledy na vynikající boršč, udělají mi kafe, měla jsem tam vánoční besedu, kdy jsme si pouštěli lodičky a krájeli jablka a já musela ochutnat všechno cukroví, které tam bylo na stolech, pokaždé, když něco vyrábí, mi zavolají, abych si přišla vybrat- třeba nádhernou kytičku ze suchých květů nebo knoflíky, Evička mi ušila nádhernou tašku do lázní, pracovnu mám pořád provoněnou skořicovými andělíčky, které také vyráběli, na ulici se ke mně všichni hlásí a také se chystají do mé pracovny na exkurzi. Naposledy jsme se spolu zasmáli, když připravovali letošní Akci Cihla. Věnovala jsem jim pět svých knih KDYŽ CHCI ZABÍT MANŽELA, a z legrace jsem navrhla, abychom na plakátky připsali: Doporučení ženám: Když chcete zabít manžela, tak nejlépe cihlou, zakoupenou u tohoto stánku! Sotva jsem to dořekla, začali se všichni tak smát, že jsme to tam nakonec opravdu napsali…

Letos tedy poprvé proběhla ve Středočeském regionu benefiční Akce Cihla, organizovaná mojí „Kouřimkou“. Cílem celé akce, která má celorepublikový charakter, je získat finanční prostředky na pořízení chráněného bydlení a bytů pro podporované bydlení pro lidi s mentálním postižením, aby mohli žít stejný život jako my, a nemuseli odcházet do ústavů či podobných institucí.

Všichni z Kouřimské ulice č.p. 15 děkují všem, kteří tuto akci finančně podpořili. Do kasiček se vybralo 60 093,50 Kč a celkem je na sbírkovém účtu 150 379,00 Kč. Což je na to, že se Akce Cihla pořádala v Kolíně a v okolí poprvé, obrovský úspěch! Moje Kouřimka zároveň děkuje všem, kteří se do akce zapojili s nimi a uspořádali různá benefiční vystoupení nebo akce.

Byli to herci Michal Novotný a Petr Vondráček, pak hudební skupiny Tatabojs, Vypsaná fixa, Sorry, Blue Bluks, Alžbětiny Sosny, Kulatá krychle, Nacht cafe, CZ. a Volná linka, ředitel MSD Zdeněk Hejduk a firmy, které akci sponzorovaly, Boomtisk, Webservis, Klucivespolek, Eko- voda, knihkupectví U Kašků a Obecní úřad Uhlířská Lhota.

A protože všichni víme, že peníze jsou potřeba pořád, je dobré vědět, jaké číslo má sbírkový účet. Je to 51-5869510237 / 0100. Pokud budete chtít pomoci jinak než finančně, můžete napsat na e-mail cds.kolin@volny.cz, nebo zavolat na 321 623 591.

Pro ty, kteří váhají, zda pomoci, mám jeden zážitek. Když jsem se před rokem rozhodla posílat na jejich konto honorář za Fuchsoviny v Kolínském deníku, moje kamarádka Anička, která s mými „velkými dětmi“ pracuje, se rozzářila. „Irenko, děkujeme! Páni! My si budeme moct za dva měsíce koupit žehličku!“

No, řeknu vám… tahle věta mě hřeje furt…

Se známou kolínskou spisovatelkou Irenou Fuchsovou se na našich stránkách můžete setkat každou středu. Předchozí Fuchsoviny najdete na jejím webu www.kdyz.cz