„Oproti například mezinárodní výstavě je na klubové vždy více času na to, aby byla zvířata kvalitně posouzená. Naším specifikem je, že si vždy zveme zahraniční mezinárodní rozhodčí, kteří jsou stoprocentně nezaujatí,“ říká předseda klubu Zbyněk Černý.

Posuzovat toto málo početné plemeno přiletěla do Kolína rozhodčí Maria Amelia Taborda z Portugalska, která se této činnosti věnuje po celém světě. A psy na kolínské výstavě hodnotila velmi kladně, byť současně i velmi přísně.

K českým chovatelům brazilských fil, kteří se do Kolína sjeli ze všech koutů republiky, se přidali i dva majitelé tohoto plemene z Vídně a další ze Slovenska. Naopak nejblíže to měli Martin Kobián ze Záboří nad Labem a Lucie Procházková z Radovesnic.

Účast hodnotili pořadatelé jako opravdu velmi dobrou, takovou, jaká se kolikrát nesejde ani na mezinárodních výstavách. Pro všechny, ať už soutěžili v kategoriích štěňat, dorostu, mladých psů, otevřené kategorii, mezitřídě od 15 do 24 měsíců, kategorii vítězů (podmíněná titulem šampióna, klubového vítěze či vítěze speciální výstavy) nebo ve třídě seniorů, byly připraveny věcné ceny, a to nejen pro pejsky, ale i pro páníčky. Jednou z hlavních cen pro vítěze výstavy byl víkendový pobyt v safarikempu v ZOO Dvůr Králové. I s pejskem. Volné vstupenky do ZOO mohli vyhrát i návštěvníci pomocí slosovatelných vstupenek. Cen bylo ovšem tolik, že se dostalo vlastně na všechny příchozí.

„Se starostou Kolína Vítem Rakušanem jsme se domluvili, že bychom do budoucna z výstavy udělali i volnočasovou aktivitu pro obyvatele Kolína, tedy že by k výstavě v zadní části areálu byly i hry pro děti a podobně. Tedy aby si lidé přišli udělat obrázek o tom, že i velký pes se dá bez problémů zvládnout, že velcí psi nejsou apriori nebezpeční, a zároveň se vyžily i děti,“ dodal předseda klubu, který velmi chválil prostředí a technické zabezpečení areálu. „Počasí nám také vychází každoročně výborně,“ smál se Zbyněk Černý, který se podle svých slov k chovu brazilských fil, které má doma čtyři, dostal díky manželce.

„Manželka měla psy, postupně jsme si koupili první fenu a zamilovali se do těchto psů, do jejich povahy, která je vyrovnaná a fajn. Naším zájmem je posouvat plemeno stále dopředu a udržovat standard, který je daný,“ dodal.

Myslíte, že mít doma čtyři velké psy je docela hodně? Poradkyně chovu Hana Vaněčková jich má šest.

„Snažíme se eliminovat dědičné zdravotní a povahové problémy,“ vypráví o své práci. „V klubu máme nejpřísnější podmínky pro chov. Pouštíme do něj jen povahově odpovídající jedince, tedy takové, kteří nejsou agresivní, ale ani bázliví, dokáží ochránit svého majitele. Jako jediní v republice se zaměřujeme na dysplazii loketních kloubů. Do chovu neprojde pes s dysplazií. Děláme také kontroly vrhů, které provádí přímo člověk, který fily chová,“ dodala k práci se psy, kteří jsou podle jejích slov nejen výborní hlídači, ale vhodní i k dětem, které milují.