Třem účastníkům bylo nad 70 let a rozhodně se mezi těmi mladšími nenechali zahanbit. Jeden z nich po 15 kilometrech běhu dokázal v cíli hned po doběhnutí i vesele šprýmovat.

Se startovním číslem jedna běžel také starosta Vít Rakušan. „Prvních 12 kilometrů jsem si trať užíval, ty zbývající tři už byly horší,“ shrnul ještě zmáčený potem, ale s úsměvem na tváři pár minut po zdolání celé trasy.

Ta vedla nikoli po fádních silnicích, jak tomu někdy u podobných běhů bývá, ale zavedla účastníky do všech hezkých koutů Kolína. Vybíhali z historického centra, protnuli dění Kmochova Kolína, běželi po lávce nad řekou, cíl byl v pěkném prostředí lesoparku Borky.

Na cyklostezce podél Labe, těsně před cílovou rovinkou, je vítaly obrázky a vzkazy, které jim den před tím nakreslily kolínské děti. „Věříme, že každému závodníkovi tyto obrázky dodaly před cílem alespoň trochu psychické síly,“ řekl k této doprovodné aktivitě Leoš Bešťák, předseda pořádajícího občanského sdružení Kolínská 14.

Doprovodný program ale obsahoval také například milé vystoupení dětí Mateřské a Základní školy Veltruby a Dětského domova Býchory v úvodu festivalu na Medvědí louce, kde jej oficiálně zahájil starosta Vít Rakušan. „Přeji festivalu běhu u nás v Kolíně dlouhou a příjemnou tradici, jakou má hudební festival Kmochův Kolín“, řekl mimo jiné.

Po slavnostních fanfárách se účastníci závodů přesunuli na start k chrámu sv. Bartoloměje, kde startovní výstřel provedl Petr Steklý, předseda organizačního výboru 48. mezinárodního hudebního festivalu Kmochův Kolín.

S vervou sobě vlastní startovalo také 25 děti v rámci rodinného běhu, v jehož cíli na malé závodníky čekaly odměny a veselé dovádění na připravených atrakcích, kde se k nim přidali další vrstevníci z řad diváků.

Absolutní vítězem na 15 km trati se nakonec stal Jiří Miler (AC Mladá Boleslav) s časem 51:24. Vítězkou v kategorii žen pak Kateřina Kriegelová z Velkých Losin v čase 1:03:16. Nikdo ze všech 150 účastníků běh nevzdal. Všechna startovní čísla byla nakonec slosována v tombole. Celým programem festivalu návštěvníky a závodníky profesionálně provázeli Ivo Domanský a Luboš Votroubek, kteří výrazně přispěli k příjemné atmosféře celé akce.

Zvláštní poděkování předsedy pořádajícího sdružení Kolínská 14 Leoše Bešťáka patřilo Václavu Milerovi, který se v ranních hodinách zúčastnil pietního štafetového běhu Javoříčko – Ležáky – Lidice v desetikilometrovém úseku z Kolína do Plaňan. Jeho kvalitní štafetový 10 km výkon je v kombinaci s 15 km závodem v rámci festivalu běhu v jeden den obdivuhodný nejen ze sportovního, ale především morálního hlediska.

„Pro mě je Václav svým přístupem ke štafetě do Lidic a pomocí našemu festivalu největší osobností dne. A podpořil akci, která má smysl. Jsem rád, že tato štafeta protnula Kolín právě v den konání prvního mezinárodního festivalu běhu,“ řekl Leoš Bešťák, který festival slavnostně zakončil spolu s jedním z pořadatelů Jiřím Remlerem.