11.00 - Bluesová hudba linoucí se z reproduktorů, čepované pivo, opékané klobásy, cukrová vata a auta z kolínských autosalónů, tak to dnes dopoledne vypadalo na kolínském Karlově náměstí. Vše slouží jako upoutávka na první ročník kolínské hudební přehlídky Fest Blues Kolín, kterou v místním Městském společenském domě organizuje sdružení Music Promotion Kolín. Od jedné hodiny po poledni do půlnoci na ní vystoupí jedenáct kapel zaměřených na bluesový žánr. Kromě tuzemských, mimo jiné třeba Bluesberry, kteří pokřtí na festivalu své CD, nebo dívčí party K2 se představí i slovenští Boboš and Frozen Dozen, česko američtí Juwana Jenkins Band či rovněž česko americké seskupení Justin Lavash Band, foyer společenského domu vyzdobila aktuální výstava Jana Fuchse z bluesového festivalu v Chicagu.

13.15 – S menším zpožděním festival odstartoval, a to hned pořádnou dávkou klasického blues. Nejen fanoušci blues znají jména bubeníka Ivana Kadaňky (Etc… Vladimíra Mišíka), baskytaristy Pavla Hradila (kapela F.R. Čecha) nebo kytaristy, hráče na foukací harmoniky a kapelníka souboru Tomáše Hádka. Prvním scházejícím se fanouškům nabídli klasické bluesové standardy zahrané ve špičkovém provedení.

15.45 – Sál se pomalu plní a pódium patřilo dvěma kapelám hrajícím klasickou podobu blues. Domino Blues Band – Resophonic ze severních Čech se vrátilo až do dob, kdy na bavlníkových plantážích pracovali černí muzikanti. Sound tria je založen na souhře dvou plechových resophonických kytar a foukací harmoniky. Duo muzikantů říkající si Retro Blues zahrálo klasické dvanáctitaktové blues s českými a opravdu bluesovými texty o životě a ze života.

16. 10 - Podle ohlasů publika první vrchol festivalu, kytarista, klasický kontrabasista a bubeník sdružení okolo kytaristy a zpěváka Marcela Flemra, nádherná kytarová sóla, nechyběly „souboje“ kytaristů. Ve foyeru přestávky vyplňuje Resophonic trio.

18.50 – Dívčí kapela K2 zvedla fanoušky ze sedadel. Tři dívky, z nichž kytaristce bylo pouhých 15 let, přišly, zahrály nejlepší pecky od světových kapel jako Deep Purple, The Animals, Nirvana či AC/DC, vzbudily vlnu nadšení a odešly. „Viděl jsem hodně kapel, ale nic podobného,“ byl u vytržení zvukař Ivoš Horyna. Po jejich setu zahrál na chodbě Zálabský Red Zdeněk Hemza a zároveň uvedl výstavu fotografií Jana Fuchse. Následně nastoupila přeloučská kapela Gamba Blues Band.

19.40 – Festival vstoupil do mezinárodní části. Před tím, než začala hrát Petra Börnerová a její Band, pozval moderující Honza Tomek k mikrofonu místostarostu města Pavla Hoffmanna, pod jehož záštitou se festival koná a který v sále již delší dobu pobýval a užíval si muziku. „Blues je moje srdeční záležitost, jsem rád, že se Fest Blues podařilo zorganizovat. Děkuji všem, kteří se o to zasloužili,“ poděkoval a vysloužil si mohutný aplaus. Na festival se také přišel podívat starosta Jiří Buřič, jenž konání přehlídky finančně podpořil.

20.25 – Obrovským aplausem a žádostí o přídavek skončil set Petry Börnerové, která předvedla spíše šansonovou a k jazzu mířící podobu blues s fenomenálním slovenským kytaristou Milošem Železňákem, slovensko – maďarským bubeníkem Tomášem Bobrovniczkým a z české Vysočiny pocházejícím basistou a kontrabasistou Pavlem Novákem. Bohužel program je ve zhruba půlhodinovém skluzu, takže pořadatelé přídavek nepovolili, ale Petře předali alespoň květinu. V tuto chvíli se chystají zlaté hřeby programu, takže ještě stojí za to přijít, hraje se do půlnoci.

21:40 – První přídavek dnešního dne! Fanoušci si vytleskali ještě jednu skladbu od anglického kytaristy Justina Javashe, který měl vystoupit s Bandem, onemocnění však zabránilo přijet bubeníkovi, Justin tedy většinu setu odehrál sám, na několik skladeb se k němu přidal houslista Lukáš Teklý. Nakonec absence bicmana ani tolik nevadila, hudba byla obnažena až na dřeň a přítomní ji sledovali v úžasu a za občasného vytleskávání rytmických pasáží. Teď se připravuje legendární haunspalská kapela Bluesberry, která ve svém koncertu pokřtí nové CD.

22:50 - Bluesberry nekřtily, zato roztančily sál! Legendární kapela Bluesberry v čele s kytaristou, skladatelem, textařem a zpěvákem Petarem Introvičem svoji nakažlivou muzikou roztančila několik párů a skupinek, zazněla i legendární skladba Pocem moje stará. Bohužel se nedočkal ten, který očekával slíbený křest nového CD. To totiž ještě není hotové, takže křest musí počkat.

23:50 A jdeme do finále! Po výborném hostu ze Slovenska, fenomenálním hráči na foukací harmoniku a zpěvákovi Erichu „Boboši“ Procházkovi, který se svým Frozen Dozenem roztančil další přítomné a rozpohyboval i starostu města Jiřího Buřiče, čeká návštěvníky letošního prvního ročníku Fest Bluesu už jenom poslední kapela. „Kdo tu nebyl, ten může jenom litovat, to se nedá slovy vyprávět,“ řekl z pódia po vystoupení Slováků moderátor Honza Tomek.

1.10 – První kolínský Fest Blues je minulostí. Definitivní tečku za ním udělal basista Antonín Smrčka, který celý program společně s Alešem Králíkem sestavil a pak si zahrál v kapele Juwana Jenkins Band, kde prim hrála černošská zpěvačka, která dala kapele jméno, ale i výborný kytarista Lukáš Martinek či hráč na hamondovy varhany Ondřej Pivec. Do posledního tónu nadšeně muziku sledovali i starosta Jiří Buřič a místostarosta Pavel Hoffmann s manželkami.
Zdeněk Hejduk