„Když jsem, viděl, že na náměstí je málem revoluce, když ženy před Vánoci nakupovaly jablka, řekl jsem si, že by lidé z Kolína a Kolínska měli vědět, že v regionu je spousta zemědělců, kteří nabízí dobré zboží, a přitom řada lidí chodí nakupovat pouze do supermarketů. A jsou to dobré věci, které naši zemědělci dělají,“ popsal první myšlenky na zorganizování farmářského trhu ředitel Agentury pro zemědělství a venkov Kolín Michael Novotný.

„Tak jsme si sedli s Vojtou Kloučkem z městského řadu, který má s organizací trhů spoustu zkušeností a známe se, bratru, možná už 20 let. Naší podmínkou bylo, aby přijeli zemědělci a přímí zpracovatelé zemědělských produktů. Nechtěli jsme stánky, jako známe z tržnic,“ dodal.

A co vlastně na farmářském trhu uvidíme? Samozřejmě nejen ovoce a zeleninu, ale přijedou i prodejci dřevěných hraček, koblih, medu, koření, pečiva, ručně pražených mandlí, semínek, stromků ,vína, kysaného zelí a dalších produktů. Dorazí i pivovarníci, budou se opékat buřty. „Bude to tak trochu i řemeslný trh. Pozvali jsme například prodejce keramiky, která s vesnicí určitě také souvisí. Zkrátka něco jako vídáme v pohádkách, kde na trhu koupíte slepici, lopatu, vajíčka i semínka,“ smál se Michael Novotný.

Jediné, co na prvním kolínském farmářském trhu, který se uskuteční v sobotu od osmi hodin ráno, nepůjde koupit, je syrové maso a mléko. To se totiž podle hygienických norem na trzích trhu prodávat nesmí. „Sice bych rád, aby lidé ochutnali čerstvě nadojené mléko, ale bohužel…“ říká ředitel Agentury pro zemědělství a venkov.

A tak, když holt nebude mléko, budete moci zkusit třeba pálenici. Z malin. Že jste takovou ještě nechutnali? Inu, všechno je jednou poprvé…

Farmářské trhy by se měly na Karlově náměstí pravidelně opakovat, jestli ale budou jednou za měsíc nebo za tři neděle, nebo už ani jednou, to se ještě uvidí. Záleží na zájmu prodejců i kupujících.

Pro mnohé prodejce účast na farmářském trhu patrně nepřinese zas tak velký efekt. Možná si jich lidé všimnou a časem za nimi přijdou, ale mnozí zemědělci nepotřebují prodat jeden sáček, ale nejlépe pět vagónů. Nicméně určitě si chtějí najít cestu k lidem. A ti zase uvidí, za kolik se dá koupit ovoce či zelenina přímo od pěstitele a že od zemědělce jsou zaručeně čerstvé.