Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dusičnany ve vodě děsí pouze spotřebitele

Kolín - Na redakční e-mail nepřišla zrovna potěšující zpráva od čtenáře. „Ve svém obvodě máme několik vodárenských společnosti, které mají příliš mnoho dusičnanů ve vodě. Hygiena jim dokonce doporučila nedávat tuto vodu dětem do pěti let,“ napsal do redakce Miroslav Petružálek.

4.1.2010 3
SDÍLEJ:

Je voda z vodovodu nebezpečná?Foto: Deník/ Jakub Šťástka

Ten se podle svých slov zabývá problematikou pitné vody již patnáct let.

Vodárenské společnosti dodávající pitnou vodu do Kolína však na poplach nebijí. Vše je totiž pod horní hranicí.

Přitom dlouhodobě vysoká koncentrace dusičnanů a dusitanů v pitné vodě může vést v kombinaci s určitou potravou až ke vzniku karcinogenních látek.

Dusičnany jsou v přípustné míře

Skrývají se v každé kapce vody z kohoutku chemikálie, které tam nemají co dělat? Vodárenské společnosti si to nemyslí. „Dusičnany jsou ve vodě v přípustné míře, jak stanoví hygienický předpis,“ vysvětluje Jaroslav Fišera z kolínské firmy Vodos.

Povolená hodnota je 50 mg/l. Jaroslav Fišera řekl, jak si s obsahem dusičnanů stojí vody na Kolínsku. „Naše hodnoty v Kolíně se dlouhodobě pohybují v rozmezí od 6 mg/l do 25 mg/l, v závislosti na lokalitě. Ve Štítarech z místního zdroje jsme na hranici 50 mg/l,“ vysvětluje.

Znečistily vodu rozpouštědla?

Miroslav Petružálek se dále obává znečištění vody průmyslovou oblastí Semtín. „Pochybuji, že by se vodárny podél Labe stačily zbavit organických rozpouštědel, které se kdysi vypouštěly v Semtíně,“ vyjadřuje pochybnost.

Ředitel Vodos Kolín Jaroslav Fišera ale nevidí situaci tak černě. „Pro potřebu zásobování pitnou vodou vodu z Labe neodebíráme, používáme podzemní vodu, která je vodou z Labe ovlivněna jen částečně,“ vylíčil. „I kdyby došlo k výskytu nežádoucích látek v surové vodě, ke spotřebiteli se dostane vždy pouze voda v předepsané kvalitě,“ dodává Jaroslav Fišera.

Potrubí je staré jak Metuzalém

Miroslav Petružálek je také nespokojen, že vodárenské společnosti považují svoji vodu za nejlepší. „Je značná troufalost tvrdit, že není nad vodu z jejich potrubí, které je drtivou většinou staré jak Metuzalém a tím pádem zanesené,“ zlobí se. Přitom vzpomíná, že se za minulého režimu o rozvody pečovalo lépe: „Pamatuji se, že za komunistů se voda jednou za čas z potrubí odkalovala. Nedávno jsem se dočetl, že jedna vodárna začala vodu odkalovat. Co dělala do této doby, nevím,“ uvedl.

Ředitel Jaroslav Fišera se k problému odkalování vyjádřil stručně. „Vodovodní potrubí se pravidelně dle provozních předpisů a potřeby odkaluje,“ řekl. Kdy se ale začalo pravidelně odkalovat, neuvedl.

Pitná voda je pod drobnohledem

Vodos však není jediná firma, která dodává pitnou vodu na Kolínsko. O dodávku do Žiželic se stará Královéhradecká provozní. „Rozbory jsou prováděny akreditovanou laboratoří. Kvalita pitné vody je přísně kontrolována a hlídána jak ze strany naší společnosti, tak orgány státní hygienické služby,“ uvedla tisková mluvčí Královéhradecká provozní Veronika Bergrová.

Do chemických rozborů pitné vody je možné nahlédnout. Bývají buď na webu vodárenských společností nebo internetových stránkách samotných obcí.
Kterou vodu si vyberete vy? Dáváte přednost balené nebo vodě z vodovodu?

Autor: Jakub Šťástka

4.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační foto.

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

1. A Základní školy v Plaňanech s třídní učitelkou Pavlou Patočkovou
17

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Autobusové nádraží bude nakonec stát městskou kasu méně

Kolín – Práce na modernizaci autobusového terminálu pokračují druhou etapou, pracuje se přímo před budovou vlakového nádraží až k poště. „Jsem rád, že už je průjezdná Rorejcova ulice k Futuru. A vypadá docela pěkně, člověk už si trochu představí, jak by to mohlo po rekonstrukci celé vypadat,“ řekl řidič Milan Sehnal.

Kulturní přehled z Kolínska. Kam se vydáte?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí z regionu.

Interiéry jsou hotové, pracuje se na chodnících

Kostelec n. Č. l. - Kontejnerové třídy v Kostelci nad Černými lesy jsou těsně před dokončením. „Počítám s tím, že do konce týdne dojde k převzetí stavby,“ řekl starosta města Jiří Kahoun s tím, že termín převzetí bude platit jen v případě, že se neobjeví žádné komplikace, které by převzetí stavby posunuly.

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Jestřabí Lhota – Ke střetu dvou vozidel došlo v úterý ráno na křižovatce u Jestřabí Lhoty. Řidič dodávky jedoucí od Jestřabí Lhoty nedal přednost osobnímu vozu Hyundai, které jelo ve směru od dálnice na Kolín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení