„Konečně si s manželkou dopřejeme třeba lepší vínko než to krabicové ze samoobsluhy,“ smál se s trochou nadsázky. Zkrátka přivydělat si nějakou korunu k důchodu? Jéje, o to stojí kdekterý z čerstvých důchodců. Koupit nový přívěsný vozík za auto, poopravit fasádu na domě nebo si vyjet na pěknou dovolenou, takové mají nastávající důchodci plány poté, až si „začnou lépe vydělávat“.
Martina Jiřinská vzpomíná, že jako „ženská před důchodem“ byl problém sehnat práci. „To jsem si říkala, abych to vůbec nějak těch posledních pár roků dokroutila. Co jsem v důchodu, to mám možností! O důchodce je prostě zájem,“ říká. Její manžel půjde do důchodu koncem tohoto měsíce. „Budu přesluhovat, samozřejmě,“ říká.
Firmy o důchodce skutečně poměrně stojí. Například v Koposu Kolín pracovalo vloni pět důchodců, letos šest. V dělnických profesích pokračují normálně na tři směny. Jeden z důchodců – konkrétně šlo o ženu – dostala vloni už coby důchodkyně od podniku dárek za věrnost firmě. Letos je to totiž 25 let, co u téhož podniku pracuje. Odměnou firmy za to byla nemalá finanční částka určená na rekreaci. Společnost Lonza Biotec zaměstnává v současné době necelé procento seniorů. Podle Simony Borovičkové v případě, že lidé v důchodovém věku projeví zájem pokračovat v zaměstnání, Lonza ráda využije jejich dlouholeté zkušenosti. „Některé bývalé kolegy v penzi najímáme také na krátkodobé pracovní poměry, například při střídání zaměstnanců na dovolené,“ dodala.
I na vesnici důchodci nepohrdnou přivýdělkem. Pětašedesátiletá paní Anna chodí v sezóně třídit brambory na pás. Není to pravidelná práce, dvakrát či třikrát týdně, výdělek není závratný, ale hodí se a navíc se u pásu sejde ze starší generace většina vesnice, takže dokáže „semlít živé, mrtvé“.