Kolínsko/ Stačí se jen trochu popídit – kouknout na nádraží, poptat se po městě. Během hodinky si i úplný začátečník zjistí, kam se v Pečkách obrátit, když chce sehnat drogu. A bude mít i na výběr. A ne ledajakou „travku“, rovnou pervitin či heroin.
Vaří si drogy u mě pod okny
„Prakticky všichni tu vědí, kde se fet prodává,“ popisuje mladý obyvatel Peček. „To víte že jo, však mám dealery kousek od baráku. teď je policie lapla, tak jsem zvědavá, jak dlouho tu vydrží klid,“ dodala starší žena. Ta má nepříjemné zkušenosti v podobě nočních zážitků, kdy vídala z okna nedočkavé narkomany, kteří si svou dávku vařili hned, jak vyšli ze dveří domu dealera. Další obyvatel popisuje, jak každý den chodí dceři naproti k základní škole. „Proč? No protože se bojím, aby jí cestou domů nenabízeli drogy. To je tu naprosto běžné,“ vysvětlil.
Kamery, policie, terénní program
Radnice se snaží bránit. Rozšiřuje kamerový systém, dává dohromady městskou policii, ale náprava jde pomalu. „Teď, co u nás policie udělala několik úspěšných zátahů, se situace trochu zlepšila,“ řekl starosta Milan Urban. Další cestou k určitému zlepšení je spolupráce s kolínským občanským sdružením Prostor, jehož zaměstnanci ve městě provádí terénní program zaměřený na práci s narkomany. Zároveň radnice platí člověka, který po městě sbírá použité injekční jehly, které narkomani odhodí a představují vážné nebezpečí pro kohokoli z kolemjdoucích, zejména pro děti.
Každý druhý mladý už drogu zkoušel
Pečečtí se o své děti i dospívající mládež právem obávají. Celorepublikové statistiky nemluví zrovna příznivě a Pečeckým je jasné, že nahoru tlačí průměr právě města podobná tomu jejich. Každý druhý šestnáctiletý student v naší zemi již má zkušenosti s drogami. A každý pátý dokonce opakovaně. Vyplývá to z Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách, do které se zapojilo na čtyři tisíce šestnáctiletých studentů z celé republiky.
Přitom ještě před deseti lety to byla zhruba polovina. Podle psychiatra Karla Nešpora je hlavním důvodem stále větší dostupnost drog na trhu. Jeho slova potvrzuje i průzkum Deníku, jehož figuranti nakoupili bez problémů drogu ve 31 okresních městech.
„Pomohlo by, kdyby se začalo vážně uvažovat o omezení volně prodejných léků, které obsahují pseudoefedrin,“ navrhuje jako jedno z řešení Nešpor. Z pseudoefedrinu se vyrábí oblíbená česká droga pervitin. Zároveň psychiatr upozorňuje, že závislosti většinou chodí ruku v ruce. „Mnohonásobně větší riziko závislosti na drogách je, když dítě kouří či pije. Droga pak přichází do připraveného terénu,“ varuje Nešpor.
Nejvíce zkušeností s drogami mají studenti učilišť (56,9 procenta), nejméně gymnázií (33,8). Nejoblíbenější jsou stále konopné látky, zejména marihuana – alespoň jednou ji zkusilo pětačtyřicet procent šestnáctiletých studentů, opakovaně je zkusilo 21,8 procenta, tedy více než jedna pětina.