Z Mistrovství České republiky v dřevorubeckém sportu se před pár dny vrátil třicetiletý Aleš Svoboda, strážník kolínské městské policie. A kolínský region v Praze nereprezentoval vůbec špatně, ba právě naopak. Bývalý dřevorubec se totiž umístil na úžasném druhém místě. „Je to můj největší sportovní úspěch,“ tvrdí spokojeně Svoboda, který se může pochlubit třeba i tím, že se nejrychleji vypořádal s odkrojením tří kotoučů o průměru 46 centimetrů, a to v čase 7,8 sekund.
Úspěch otce pěti dětí v dobrém zaskočil i celou městskou policii, kde pracuje třetím rokem. „Výkon našeho kolegy nás překvapil a potěšil zároveň. Jsem rád, že v řadách kolínských strážníků jsou takoví siláci,“ popsal s úsměvem ředitel Městské policie Viktor Prokeš.

Borci soutěžili v pěti disciplínách

Odhadem více než 3000 diváků si našlo cestu do pražského areálu žlutých lázní, kde se čtrnáct nejlepších borců o titul mistra České republiky
v dřevorubeckém sportu utkalo. Soutěžilo se v pěti disciplínách: Springboard – přesekávání kmene z prkna ve výšce s jedním pomocným prknem, Stihl Stock Saw – řezání klasickou motorovou pilou, Standing Block Chop – přesekávání stojícího kmene, Single Buck – řezání ruční pilou
a Underhand Chop – přesekávání ležícího kmene.
Kolínskému deníku se Aleš Svoboda svěřil, že mezi nejoblíbenější disciplínu patří přesekávání stojícího kmene. „Disciplína simuluje kácení stromů a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají na míru vyrobené sekery, které jsou velmi ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci,“ popsal úspěšný závodník.

Silák trénuje až třikrát týdně

Kolínský strážník také prozradil, že k tomuto sportu ho přivedla manželka, která v jednom časopise našla článek. Začal si prý shánět informace a nakonec se přihlásil do tréninkového kempu dřevorubců, kde se šest dní trénuje a poslední den se závodí. Poté už následovaly první úspěchy. „Sportovnímu dřevorubectví se věnuji čtvrtým rokem a trénuji dvakrát až třikrát týdně,“ zmínil Svoboda a dodal, že před nástupem k městské policii pracoval pět let jako dřevorubec v Krkonoších.

Výkon pil odpovídá lépe vybavené fabii

Poslední disciplína, která nebyla zařazena do seriálu mistrovství a zápolilo se v ní samostatně, byla Hot Saw – řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem. Síla, velikost a hluk třicetikilogramových motorových pil dělají z Hot Saw jednu z nejatraktivnějších disciplín dřevorubeckých sportů. „Výkon pil odpovídá lépe vybavené fabii a řetěz se pohybuje rychlostí až 250 km/h,“ vysvětlil vítěz této disciplíny.