VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osm států dohodlo podmínky mezinárodní přepravy

Kolín /FOTO/ - Zástupci osmi států se sešli v Kolíně, aby jednali o podmínkách mezinárodní železniční přepravy. Co se například v Kolíně dohodlo? Na východ už můžete cestovat vlakem s pejskem, aniž byste museli koupit jízdenky pro celé kupé.

29.5.2010
SDÍLEJ:

Mezinárodní setkání odborníků na železniční přepravu v KolíněFoto: DENÍK/Jana Martinková

Jednalo se o schůzku pracovní skupiny přepravního práva II. komise OSŽD (Organizacija sotrudnicestva železnych dorog = Organizace pro spolupráci železnic).

Na tomto zasedání se sešli zástupci vybraných železničních správ a ministerstev dopravy členských zemí, kteří jsou pověřeni zabývat se rozpracováním společných podmínek uzavření přepravní smlouvy a odbavení cestujících v mezinárodní přepravě. Konkrétně přijeli zástupci železnic a ministerstev dopravy Polska, Ukrajiny, Běloruska, Litvy, Lotyšska, Ruska a Kazachstánu a samozřejmě České republiky. K členským státům patří ale například také Severní Korea, Čína, Vietnam, Írán a další. Lapidárně charakterizováno – postsocialistické (a socialistické) státy.

Spolupráce v rámci OSŽD je důležitým krokem vzhledem k tomu, že v Evropě nyní existují odlišné podmínky mezinárodní přepravy mezi zeměmi bývalého východního bloku (Úmluva o mezinárodní železniční přepravě SMPS) a mezi zeměmi západní Evropy (Úmluva o mezinárodní železniční přepravě COTIF). Některé země bývalého východního bloku se přitom již staly členy Evropské unie. A Česká republika je svou polohou přesně mezi těmito dvěma „dopravními světy“.

„Obě zmíněné úmluvy mají určitá odlišná specifika, je čas je k sobě přiblížit natolik, aby nedocházelo ke kolizním situacím z pohledu přepravního železničního práva,“ řekl zástupce České republiky, Roman Šulc z odboru produktů a obchodu generálního ředitelství Českých drah.

V Kolíně se otevřely například otázky tzv. návratek, tedy finančních kompenzací cestujícím v okamžicích, kdy vlaky mají zpoždění, což státy bývalého východního bloku prakticky neznají.

Podobně tomu bylo také například s přepravou živých zvířat. U nás je již běžné, že do mezinárodního rychlíku nastoupíte s pejskem, v bývalých státech Sovětského svazu to ale například možné nebylo, nebo jste si pro sebe a svého psího kamaráda museli vykoupit celé kupé. Obdobný případ byl s přepravou malých zvířat v k tomu určených přepravkách. I to bude v mezinárodní přepravě směrem na východ od nynějška nově možné.

Autor: Jana Martinková

29.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zimní stadiony ve středních Čechách

Jak si žije středočeský hokej?

Basketbalista Kolína David Machač

Ptali jste se on-line basketbalisty Davida Machače

Velmi silný vítr pokácel desítky stromů

Střední Čechy – Jeden výjezd za druhým – a div ne, že po patnáctém ještě i dvacátý, Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo se zásahy u popadaných stromů, které bylo třeba odklidit poté, co podlehly silnému větru. Za prvních pět hodin odpoledne se jich nahromadilo sedmnáct. Šrumec odstartoval na Nymbursku, nicméně nejvíce událostí, hned čtyři, hlásí Příbramsko.

Kampaň Zemana začala útokem na „vítače Drahoše“

/INFOGRAFIKA/ Až doteď to byly hlavně různé lži šířené anonymy na internetu. Nyní se však ostrá kampaň rozšiřuje formou inzerce i na stránky novin a billboardů.  Spolek Přátelé Miloše Zemana oficiálně zadal plošné inzeráty s heslem „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“

Ani skvělá pověst restaurace nic nezaručuje, varují hygienici

Střední Čechy – Trus hlodavců, poletující nebo hemžící se hmyz, špína, kam se člověk podívá, nepořádek, na které je i sprosté slovo slabé, nebo jídlo uložené tak, že by se ho jeden štítil jen dotknout; natož vzít do úst.

Kolíňáci volají po demolici zdevastovaného domu

Kolín /FOTOGALERIE/ – Školská ulice je už notnou dobu ostudou města, jako kdyby ani nepatřila v upravenému centru. A přitom do něj vede, navíc směrem od autobusového a vlakového nádraží. Kultivace Školské ulice a řešení vybydleného, zničeného, poměrně velkého městského objektu bylo i jedním z podnětů, které Kolíňáci vhodili do bedny přání tradičně umístěné pod vánočním stromem na Karlově náměstí. „Přímo žádají demolici tohoto domu,“ potvrdil starosta Vít Rakušan.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>