Doslova hitem posledních let je jezdit na dovolenou svým vozem. Tento způsob dopravy si většinou lidé zvolí kvůli strachu z létání a nebo proto, že je to celkově levnější způsob, jak se do zahraničí dopravit.

Před cestou je třeba zařídit dvě naprosto nezbytné věci. Nejdůležitější je, aby vůz prošel řádnou prohlídkou, aby bylo vše, jak má být. Všichni cestující i s řidičem by jistě nebyli nadšení, kdyby se po sto kilometrech objevila první komplikace, která by zmařila tak dlouho plánovanou cestu za odpočinkem.
A druhým neméně důležitým bodem je, že si celá posádka musí uvědomit, že řidič auta má na sobě všechnu zodpovědnost a že on nebo ona jsou ti, kteří nás bezpečně dopraví k cíli. Než se řidič usadí za volant, měl by být odpočatý, dobře najedený a pozitivně naladěný.

Pokud auto nemá klimatizaci, je vhodnější zvolit si čas odjezdu na dobu, kdy už není takové horko, řidič i spolujezdci to jistě ocení. Klimatizace nám dokáže ulevit od horka, ale může se stát, že jejím přehnaným používáním můžeme dovolenou strávit s angínou v posteli, takže všeho je zapotřebí s mírou.

V Chorvatsku byl od letošního léta stanovený limit 0,5 promile alkoholu v krvi pro řidiče od 25 let, pro mladší řidiče platí nadále nulový limit. Pro Slovensko platí maximální povolená rychlost 60 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 130 km/h na dálnici. A v Itálii, pokud překročíte rychlost, dostanete jednu z nejvyšších pokut v Evropě. Za překročení o 20 km/h se pokuta pohybuje od 150 eur.

Vyplatí se tedy cestovat takovou dálku autem? Pro mnoho mužů a žen je doslova darem, když mohou jet delší trasu. Někdy je to pro ně doslova lepší zážitek než dovolená sama. Mezi takové patří například osmadvacetiletý Petr Kločka. „Na dovolenou jezdím každoročně autem, prozatím ještě děti nemáme, a tak to s manželkou hravě zvládáme. Nemusím se stresovat, že s námi letadlo může spadnout. Svoje auto mám pod kontrolou a vím, co si při jízdě můžu dovolit,“ říká.

Jsou však tací, kteří se na tak dlouhou cestu autem necítí. Je lepší přiznání řidičských nedostatků, než pozdější tragické nehody, které často vznikají z malých chyb, kterých se unavení řidiči dopouštějí. Existuje mnoho alternativ, jak se na dovolenou dostat. Letadlem, autobusem, vlakem. Těchto možností využívá i rodina třiatřicetiletého Romana Matouška z Kolína. „Nikdy bych svým autem na dovolenou nejel, přináší to jen samé starosti. Raději se nechám na místo odvézt v pohodlném klimatizovaném autobuse, profesionálním řidičem a vím, že se nemusím ničeho bát a zároveň se o nic starat,“ vyjádřil se.

Pokud se rozhodnete pro to, že vaším dopravním prostředkem na dovolenou bude automobil, není to chybná volba. Jen je zapotřebí postarat se o víc věcí, ale pokud máte dobré organizační schopnosti, nebude to problém. Nezapomeňte si zjistit, jak je na tom s pravidly země, do které míříte, ale také i ty, přes které cesta vede. A pak již nezbývá nic jiného, než popřát vám šťastný návrat domů.

Tereza Jirkovská