Prázdniny začínají a zejména rodiče se svými ratolestmi vyrážejí na dovolenou. Někteří stráví příjemné chvilky v České republice, jiní se i letos vypraví rekreovat do cizích zemí. Tento rok však peněženkami mnohých hýbe ekonomická krize. Jak se dotkla Kolíňáků? Šetří na letošní dovolené?

Mohlo by se zdát, že v době krize se mnozí rozhodnou pro dovolenou v tuzemsku. Ale není tomu tak. „Jakkoliv nepozorujeme, že by se zvýšil zájem o dovolenou v tuzemsku. U nás lidé stále preferují zahraniční dovolenou,“ prozrazuje Roman Škrabánek z jedné z kolínských cestovních kanceláří. Dovolenou někde v zahraničí preferuje i operátorka Pavla Břichnáčová. „Je pravda, že loni byla například dovolená v Itálii levnější, ale na druhou stranu, moře je moře,“ uvedla.

V poslední době na spotřebitele téměř ze všech stran létají nabídky nejrůznějších dovolených typu last-minute. „Kupování last momentů bez možnosti velkého výběru nepatří mezi fenomén Kolíňáků, a proto si také našich klientů velmi vážíme,“ prozrazuje Roman Škrabánek.

„Příští měsíc si možná nějaký last minute vyberu, potřebuji si odpočinout a bude to levnější,“ zmiňuje se Pavla Břichnáčová. Podle kolínských cestovních kanceláří je však častější, že si jejich klienti vyberou zájezd s dostatečným předstihem, kdy mají dobrý výběr termínů a kapacit, na rozdíl od zájezdů last-minute.

Při tomto brzkém nákupu mnohdy dostanou i slevu za nákup v tzv. prvním momentu. Je tedy možné, že mnoho Kolíňáků si svoji dovolenou zaplatilo ještě v době, kdy ekonomická krize naplno nepropukla, a neovlivnila tedy jejich dovolenou.

Velkému zájmu letošních dovolenkářů se stejně jako loni těší známé španělské pobřeží, Malorka nebo Řecko. Ne vždy však cestují za mořem. Oblibě se také mezi obyvateli Kolína těší poznávací zájezdy např. do Francie či Velké Británie. „V našem případě zaznamenáváme obrovský zájem o Maďarsko, konkrétně jde o relaxační pobyty v Hevízu,“ líčí Roman Škrabánek z cestovní kanceláře.

Martin Šnajdr