Z ministerstva vnitra tak do Kolína, který v posledním celorepublikovém srovnání kriminality nedopadl vůbec dobře, poputuje zhruba 1,3 milionu korun, dalších 650 tisíc je připraveno v městském rozpočtu.

„Musím pochválit preventistu kriminality Petra Steklého, který administroval projekty,“ poznamenal starosta Vít Rakušan s tím, že ministerstvo vyzdvihlo Kolín jako město, jež mělo nejprecizněji zpracovanou žádost.

V programu prevence je mimo jiné zřízení malého dětského hřiště, nicméně gró dotace poputuje na modernizaci monitorovacího kamerového systému. “Kamery jsou číslo jedna. Nyní přicházíme k druhé fázi jednání, tedy sejít se a skutečně odborně se zamyslet nad tím, kam umístit nové kamery a v jaké technické podobě by mělo být záznamové zařízení, které opravdu není v ideální kondici,“ doplnil starosta ke stávajícímu stavu, kdy několik původních kamer není funkčních či vykazují technické problémy podobně jako záznamové zařízení.

Peníze z ministerstva jsou určené na nové kamery, nicméně se jimi samozřejmě dají nahradit stávající nefunkční. Místa, kde budou kamery umístěny, se budou podle starosty aktualizovat. Někde by byla kamera vhodná, ale není tam, jinde je, ale méně potřebná. Jedna nová kamera by měla být na roku Kovářské a Zámecké ulice. „Dlouhodobě jej tam obyvatelé požadují,“ podotkl starosta.