Kolínský deník ve spolupráci s Policií ČR pokračuje v kriminalistickém seriálu, ve kterém spolu s policejními techniky nahlížíme pod pokličku různým metodám, které pomáhají kriminalistům objasňovat zločiny. Tentokrát jsme se podívali na genetickou cestu, která využívá všech biologických stop pachatele.
„V policejní práci jde genetika ruku v ruce s biologií. Zabývá se zkoumáním biologických materiálů lidského původu, jako jsou například krev, sperma, vlasy, sliny, lidské tkáně atd.,“ uvádí nás do moderní vědy Milan Krajíček, vedoucí oddělení kriminalistické techniky ÚO Kolín. Zdejší technici mají za úkol provádět zajišťování všech biologických stop na místě činu a dále také odběr vzorků DNA obviněným osobám a lidem žijícím např. ve společné domácnosti s obětí, aby se jejich genetická informace rozeznala od možné pachatelových vzorků. Samotné zpracování materiálů probíhá na krajském ústavu v Kladně. Nejdříve se provádí biologický test, který dokáže určit například krevní skupinu a z potenciálních podezřelých se vytřídí ti, kteří se již v tomto základním rysu neshodují. Poté již přichází na řadu genetika.
„Genetické testy probíhají automaticky u závažných trestných činů, ovšem v případě nedostatku důkazů lze provádět i u vloupání či krádeží, kde ale vzhledem k náročnosti testů je lhůta delší,“ pokračuje Krajíček, který připomíná, že ač má genetika zásadní vliv na usvědčení pachatelů, jedná se o mimořádně nákladný proces a to i po časové stránce. „Záleží nejen na prioritě případů, například u vražd může být expertíza hotová do čtrnácti dnů, ale také na druhu biologického materiálu, který mají experti v Kladně k dispozici. Dobrá je kupříkladu zaschlá krev či stopy slin, ovšem u vytváření genetického profilu u mrtvého člověka z jeho kostí to trvá déle,“ dodává Jan Bartoš, kriminalistický technik ÚO Kolín.
Obrovskou výhodou genetického zkoumání je, že na předmětech, které držel pachatel v ruce, se materiál s DNA dokáže za dobrých podmínek udržel i mnoho měsíců. „Vrah si může před zločinem navléknout rukavice, ale pokud onen nástroj používal i dříve, je možné ho díky DNA najít,“ říká vedoucí kriminalista. Genetické profily obviněných jsou následně zařazeny do celostátní evidence.
Genetika objasňuje případy na Kolínsku
Genetické zkoumání je hojně využíváno i u případů na Kolínsku. „Mezi časté případy se řadí například nálezy kradených vozidel, kde se provádí zkoumání nedopalků a stěry na volantu a řadící páce. Tyto stopy musí být zabezpečeny v prodyšných obalech, aby nedošlo k hnilobě,“ říká kriminalista. Mezi nejznámější úspěchy policejní genetiky na Kolínsku patří případ dvojnásobné vraždy v Klučově. Pachatel tehdy jednu z obětí znásilnil a na základě DNA jeho spermatu byl po více než 15 letech usvědčen. Na základě analýzy genetické informace pachatele bylo také objasněno znásilnění starší ženy v Kolíně z loňského roku.