Co si o takovém rozhodnutí myslí lidé, kteří na Spálence žijí? „To vypadá, že to je na sto let, než to prodají,“ zlobí se obyvatel lokality Jaroslav Hodan.

„Teď by už mohli udělat chodníky alespoň tam, kde jsou domy,“ dodává. Nezbylo mu ale nic jiného, než se pokusit situaci vyřešit svépomocí. „Se sousedem jsme nechtěli čekat, tak jsme udělali chodník z kačírku, aby to trochu vypadalo,“ vysvětluje.

Další problémy

Nedořešené chodníky ale nejsou jediným problémem, který trápí tamější obyvatele. „Je toho více. Například, posekali tady poprvé asi před měsícem. Do té doby tady byla dvoumetrová lebeda, což bylo v zatáčkách hodně nebezpečné. Člověk se bál, aby mu tam někdo nevběhl, je tu spousta dětí,“ vypráví Hodan a dodává, že k ceduli „Kolín“ to je 1900 metrů. „Je tu problém s dopravou, v blízkosti není autobusová zastávka. Snažíme se ale, aby se tu zřídila,“ líčí. Dodává, že v létě to do Kolína není daleko, v zimě ale může být taková cesta problém. A co čistička drti a obalovna poblíž? „Občas to cítit je. Stačilo by ale zasadit stromořadí, aby se to nějak lámalo,“ navrhla možné řešení dalšího problémů Monika Mařatková.

Jak to je s úklidem?

„V zimě? To se tady neuklízelo vůbec,“ vzpomíná Jaroslav Hodan. Jak to je třeba s nádobami na tříděný odpad? „Zatím tu nejsou, ale se sousedy jsme si říkali, že by to nebylo špatné. Ale to je tím, že pozemky nejsou města a není to kam dát,“ řekl.

Jaroslav Třešňák coby developer ani jeho zástupce se ve sjednaném termínu k problematice nevyjádřili, a to ani přes opakované urgence. Zdá se, že většina problémů kolínské příměstské části spojuje. Zatím tedy zůstává na obyvatelích, jak se s problémy poperou na vlastní pěst.

Dokud se na Spálence vše neprodá, problémy se nejspíš nevyřeší. Obyvatelům tak nezbývá, než držet investorům palce.