Starosti s vyzvedáváním doporučených dopisů, nekonečné fronty na poštách, běhání po úřadech, firmy zahlcené hromadami papírů a dokumentů. To vše se snad postupně začne stávat minulostí. Oficiálně od července, kdy odstartuje projekt takzvaných datových schránek. Jedná se o elektronickou komunikaci, která nahradí klasické listovní zásilky. Datová schránka je v podstatě úložiště dat, k němuž mají přístup jen oprávněné osoby. Na radnicích na Kolínsku nepůjde prý zavádění nového systému tak rychle.

Používání je zatím zcela dobrovolné

Povinnost komunikovat mezi sebou pouze elektronicky budou mít úřady, radnice, soudy, exekutoři, notáři, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, Český rozhlas nebo Česká televize. Spuštění systému se odkládá na 1. listopad. Do té doby bude používání schránky dobrovolné i pro ty, kdo ji musí v budoucnu používat povinně.

Pro občany je zřízení schránky dobrovolné. Kdo si ji zřídí, nebude muset při komunikaci se státem utratit už ani korunu. Vše za něj zaplatí stát a úřady mu budou posílat „obálky s modrým pruhem“ rovnou do počítače.

Městský úřad v Kolíně podle vedoucí odboru kanceláře úřadu Gabriely Malé se zprovozněním systému vyčká do té doby, dokud nebudou Ministerstvem vnitra ČR vyložena některá ne-li sporná, pak určitě nejasná ustanovení těchto předpisů. „Údaje o informačním systému datových schránek, které náš úřad v současné době má, jsou pro zprovoznění systému od 1. července nedostatečné," podotkla Gabriela Malá s tím, že novela zákona o elektronických úkonech a autorizovaném převodu dokumentů dosud není vydaná ve sbírce zákonů.

Zprávy budou z datových schránek přijímány i odesílány prostřednictvím elektronické spisové služby. Tu používají zaměstnanci kolínské radnice již dva roky. Podle Malé tedy nepředstavuje zavedení komunikace pomocí informačního systému datových schránek v práci úředníků závratnou změnu. „Proto se domnívám, že naši zaměstnanci na elektronickou komunikaci připraveni jsou," dodala.

Využít maximální lhůtu na spuštění chtějí radní v Kostelci nad Černými lesy. Místostarosta města Jan Černý si nedovede představit, jak budou komunikovat malá města a obce, například při poruše jejich jediného počítače. „Z pohledu obcí, zejména těch malých, vyvolává tento projekt nutnost investovat do nového počítačového vybavení, což v dnešní době, kdy příjmy obcí klesají vlivem finanční krize, bude dost problematické,“ vysvětlil.

Některé radnice mají jisté obavy

Stejně jako v Kostelci n. Č. l. má jisté obavy místostarosta Českého Brodu Jakub Nekolný. Osobně elektronizaci veřejné správy včetně zřízení datových schránek podporuje, ale podle jeho názoru má tento projekt spousty nejasností a chyb. „Nejsem přesvědčen o jeho připravenosti a plné funkčnosti, ale doufám, že se tyto porodní bolesti odstraní a po čase budou přínosem pro naše občany a uživatele těchto služeb,“ usoudil Jakub Nekolný s tím, že plánují datové schránky zavést do zkušebního provozu v průběhu měsíce října.

Pro občany, jak již bylo řečeno, je zřízení schránky dobrovolné. Jestli si pořídí schránku hned, nebo časem, protože ze zákona nemusí, přemýšlel i David Prokop z Kolína. „Je pravda, že když jsem před rokem vyřizoval stavební povolení na domeček, stálé běhání z úřadu na úřad a také na poštu mě málem stálo zdraví," postěžoval si. Je přesvědčen, že zmíněné datovky mu ušetří čas, peníze, ale hlavně nohy.