Šestatřicet dárců krve včera převzalo zlatou plaketu Dr. Jánského za 40 bezplatných odběrů. Byl mezi nimi i jeden dárce, jemuž Český červený kříž mohl slavnostně udělit dokonce zlatý kříž III. třídy za plných 80 odběrů.

„Situace je kritická. Dárců ubývá. Noví nepřibývají. Mladí lidé nechtějí dávat krev,“ nastínila současnou situaci primářka transfuzního a hematologického oddělení Dagmar Chalupová, stím, že bude třeba opět zopakovat nábor na dárcovství krve. Těm, kteří přebírali ocenění, poděkovala nejen za své oddělení, ale hlavně za pacienty, kterým dárci pomohli zachránit život a dále na oddělení docházejí dávat krev, i přes nesnáze třeba vzaměstnání nebo i přes své zdravotní problémy.

Zlaté plakety dárci přebírali také zrukou vedoucí ČČK Zdeňky Lebedové a místostarosty, lékaře Pavla Hoffmanna. „Jako chirurg, který strávil celý život na sále, vím, kolik krve člověk může ztratit. Bezplatné dárcovství je čin, jehož význam se jen stěží vyjadřuje pouhými slovy,“ shrnul. O tom, že se lidé do darování krve příliš neženou, svědčí i fakt, potvrzený slovy zástupce klubu dárců krve, že na Kolínsku je zatím jen jeden zájemce, který by chtěl do klubu vstoupit. Není to však jen trend našeho regionu. Před deseti lety bylo vrepublice 34 klubů dárců krve, dnes už jen 22.

„Pokud budu zdravý, budu dávat krev i nadále,“ popsal jeden zoceněných dárců Miroslav Polák zRadimi. „Je to prostě pomoc lidem,“ dodal stím, že krev dává zhruba od roku 1975, kdy vojančil.

Jediným dárcem, docházejícím na kolínské transfuzní a hematologické oddělení, který dosáhl na zlatý kříž III. třídy je Antonín Maršík zNové Vsi I. Zlatý kříž tohoto stupně se uděluje za plných 80 bezplatných odběrů. Antonín Maršík, původním povoláním horník, dává krev smenšími přestávkami, způsobenými zdravotními problémy, prakticky celý život. Donedávna však zůstával opomenut. Upozornil na to až náš Deník, díky jehož intervenci se nyní letitému dárci dostalo ocenění, jaké nemá nikdo široko daleko.

„Samozřejmě, že si ocenění vážím, ale pořád se nějak nemůžu smířit stou nespravedlností. Člověk celý život dává krev, pomáhá pacientům a zdravotnictví a teď od nového roku po mě bude to samé zdravotnictví chtít za všechno platit. Myslím, že nad tímto by se měli poslanci zamyslet. Není nás tolik, abychom nám nemohli udělit úlevu. Nevyzní to snad až tak moc neskromně, když řeknu, že bychom si ji zasloužili. Nemluvím jen za sebe, ale za všechny dlouholeté dárce,“ uvedl stím, že zrovna po novém roce nastupuje na operaci se slinivkou. „Potom rok nebudu moci dávat krev, nicméně až mi to zdravotní stav dovolí, zase na transfuzní oddělení přijdu,“ řekl. Antonín Maršík má čtyři děti. Všechny se pod jeho vlivem staly dobrovolnými dárci krve.

A jak se chystá na nadcházející svátky? „Vánoční dárek už mám,“ řekl a vysvětlil, že oním dárkem je štěně irského setra. Přírůstku do rodiny bohužel předcházela smutná událost. Nemocné, staré fence lékař doporučil euthanasii. Její místo zaujal malý setří klučina, pro kterého se už teď vybírají pamlsky pod stromeček.