Radní doporučují zastupitelstvu zvýšit koeficient daně z nemovitosti z jedničky na dvojku. Hlasovat o tom bude zastupitelstvo koncem tohoto měsíce. „Budeme mít druhou nejnižší daň v republice. Naposledy se daň v Kolíně zvedala v roce 1992,“ říká místostarosta Jan Pospíšil.

„Hovořil jsem o tom s kolegou Šancem z Kutné Hory, tam přistoupili na totéž, tuším i Beroun, Mladá Boleslav, je to teď určitý trend,“ předeslal starostaVít Rakušan s tím, že když zástupci města jednali na ministerstvu financí o návratné finanční výpomoci, první otázka, která jim byla položena, zněla, jaké vlastní nápravné kroky ve finančním sektoru město dělá, konkrétně právě jaký koeficient daně z nemovitosti má. „Bylo nám výrazně doporučeno, že v případě schvalovacího procesu oné finanční výpomoci je dobré dokladovat, že i město samo se snaží dostupnými prostředky městské prostředky ozdravit. Navíc tato daň opravdu zůstává ve městě a obyvatelům se vrací v podobě investic v Kolíně,“ doplnil starosta.

V současné době Kolín na dani z nemovitosti vybere zhruba 18,5 milionu, po navýšení by to mělo být přibližně o 12 milionů víc. „Není to ale zvýšení o 60%, daň není u každého stejná, v jednotlivých částech města se liší,“ upozorňuje místostarosta Pospíšil.

Místostarosta Pospíšil připomněl, že kolínská radnice si dělala průzkum, jak jsou na tom s daní z nemovitosti jiná města a obce ve Středočeském kraji. Jako příklad uvedl Cerhenice. „Tam mají koeficient tři,“ vypíchl místostarosta. Daň se zde zvyšovala také v nedávné době, a to za účelem financování výstavby vodovodu. Po jeho úspěšném dokončení slíbilo vedení městyse daň opět snížit.

Zda, či spíše od kdy, se Kolíňákům žijícím v městských bytech zvýší nájemné, je zatím otázkou. Návrh na plošné zvýšení nájemného byl z programu jednání městské rady stažen.

„Navýšení bude ještě detailně rozpracováno s ohledem na vývoj nájemného v celém regionu,“ vysvětlil jeden z důvodů místostarosta Tomáš Růžička. Starosta Vít Rakušan dodal, že radní chtěli, aby bylo předloženo srovnání s okolními městy, a také bližší specifikaci jednotlivých typů bytů.

“Pokud by ke schválení zvýšení nájemného v městských bytech došlo, týkalo by se to až závěru roku,“ dodal místostarosta Růžička.