Mrazivé čtvrteční dopoledne bylo na kolínském atletickém stadionu pořádně rušno. Místní sportovní svatostánek je totiž jednou z částí trati, kde se již tuto sobotu předvedou divákům ti nejlepší cyklokrosaři, které může naše republika nabídnout. A pořadatelé si jsou dobře vědomi velikosti celé sportovní akce.

Převážná část závodní trati se koná především na lesních cestách a v přírodním písčitém terénu, který nabízí lesopark Borky, dvakrát se ale závodníci podívají také přímo na „atleťák“, kde jsme zastihli partu pracovníků, která poctivě odklízela napadanou sněhovou pokrývku. „Právě doděláváme poslední úpravy trati spojené se sněhem,“ řekl Deníku Michal Čepička, ředitel trati, který kvůli rozhovoru na chvíli odložil pracovní náčiní. „Na přípravě trati pro samotný závod se se mnou podílí asi deset lidí, včetně členů kolínského týmu. Začali jsme s přípravami již před Vánocemi, kdy se zajistilo vyhrabání listí, prosekání trati křovinořezy atd. Teď nás ovšem překvapil sníh, takže musíme trasu upravit, aby splňovala regule dané závodní kategorie,“ popisuje Čepička důvod prací. Podle pravidel závodů kategorie UCI 2 totiž nesmí být na trati led, ani velké množství sněhu. Přesto tyto podmínky mohou pro diváky tento závod ještě zatraktivnit. „Za sucha byla tato trať hodně rychlá, ale bude zajímavé sledovat, jak si jezdci poradí se směsí sněhu a písku, která na ně zde čeká. V cyklokrosu stačí udělat jednu chybu a to se potom už špatně dohání,“ láká diváky na sobotní závod ředitel trati.

Samotný závod bude navíc přenášet živě televize a pro diváky na atletickém stadionu bude připravena velkoplošná obrazovka. „Na samotný závod bude připraveno 20 pořadatelských stanovišť a 14 míst pro kameramany, kteří budou závod zprostředkovávat televizním divákům. Ještě před samotným přenosem se ovšem od 11 hodin jede kategorie Masters, kde se také jedná o závod mistrovství republiky. Poté již od 12:50 vypukne oficiální start závodu kategorie U23 a Elite,“ zakončil rozhovor Čepička, který se musel vrátit zpět do práce. Zbývá totiž ještě doupravit a vytyčit páskami celou trať. Již zítra se totiž do Kolína sjedou první závodníci, kteří si před sobotním závodem budou chtít vyzkoušet, co je na polabské trati čeká.

Po finanční stránce přijde celý podnik na 350 tisíc korun. "Jedná se především o náklady spojené s finančními odměnami pro závodníky, jelikož se jedná o závod, kde se bojuje o body do světového šampionátu. Dále jsou v této částce také výdaje za velkoplošnou obrazovku a finance na propagaci závodu. Chceme této akci udělat dobré jméno," prozradil Deníku ředitel závodu Jan Slavíček.

Více o sobotní akci v Kolíně čtěte vpravo od tohoto článku v rubrice "Související články".