Do ovzduší však skutečně ani ve strojovně, ani nikde jinde čpavek neunikl, jednalo se totiž o námětové cvičení jednotek Integrovaného záchranného systému.

Včera před osmou hodinou ranní u českobrodský jatek zastavila dvě osobní vozidla hasičů, ze kterých vystoupili zástupci hasičského záchranného sboru, kteří dorazili hodnotit cvičení svých kolegů. Po krátké poradě se zainteresovanými pracovníky bylo celé cvičení spuštěno.

„Jeden pracovník obsluhy zůstal nadýchán ve strojovně, druhý se dostal ven a celou událost nahlásil,“ popsal cvičnou situaci velitel Hasičského záchranného sboru Český Brod Radek Matějec, který na celé cvičení dohlížel.

Událost byla na linku 112 nahlášena v osm hodin a pět minut ráno. Za několik minut už se na místo začaly sjíždět jednotky všech složek Integrovaného záchranného systému. Jako první na místo dorazili profesionální hasiči z Českého Brodu.

Velitel zásahu okamžitě po příjezdu začal zjišťovat podrobnosti od pracovníka, kterému se podařilo ze strojovny dostat a celou věc nahlásil. Profíky z Českého Brodu během chvíle doplnili dobrovolní hasiči z Poříčan a Peček. Nechyběla ani záchranná služba, Policie ČR a strážníci Městské Police Český Brod.

Zatímco strážníci a policisté zajišťovali, aby se na místo zásahu nedostal nikdo nepovolaný, všechny sbory hasičů zatím pracovaly na odstranění havárie a jejích následků. Při cvičení byly použity standardní postupy pro zásah na nebezpečnou látku. Za použití přetlakových protichemických oděvů proběhla nejdříve záchrana jednoho pracovníka (figuranta z řad hasičů – pozn. autora) z objektu strojovny, který byl okamžitě po dekontaminaci předán do rukou přítomných zdravotníků. Následně proběhla likvidace nehody a odvětrání uniklého čpavku.

Podobných cvičení není tak moc

Na území Českobrodska zásahů podobných včerejšímu cvičení není mnoho. Podle slov velitele Radka Matějce je to hlavně díky tomu, že v okolí Českého Brodu není mnoho podniků, které pracují s nebezpečnými látkami. „Hlavně je potřeba vyzkoušet si souhru s dobrovolnými jednotkami,“ popsal Matějec. Velký rozdíl mezi cvičením a reálnou akcí sice prý není, při skutečném zásahu však hraje roli zejména psychika a reakce na nastalou situaci zasažených lidí.

Celé cvičení se dočkalo ihned po jeho ukončení krátkého vyhodnocení. „S výsledkem jsem spokojen,“ řekl Kolínskému deníku Radek Matějec. „Nějaké nedostatky tam byly, ale určitě to nebylo takového rázu, aby ovlivnily zásah,“ shrnul.

Martin Šnajdr