Jak jste se dostala do taneční skupiny CrossDance a jak dlouho zde již působíte?
CrossDance vznikl z taneční skupiny Piškvorky, která začínala před 3 lety jako taneční kroužek při IV. ZŠ. Hned v počátcích Piškvorek jsem oslovila trenéra latinsko – amerických tanců Vláďu Vidnera, který již v Kolíně vychoval mnoho tanečních párů (některé z nich dosáhly až na mezinárodní taneční třídu). Ten se sice do té doby věnoval výhradně tanečníkům starším, ale malé usmrkané bandy ze „čtyřky „ se nezalekl a jednou měsíčně nám začal chodit rovnat nohy a stavět jednoduché variace. Malí tanečníci ho svou vervou a chutí přesvědčili o tom, že to myslí vážně, takže počínaje zářím 2006 se Piškvorky a stávající taneční klub V. Vidnera propojili v jedno.
Kolik v současné době působí ve skupině dětí? Jaké je jejich věkové rozpětí?
Původních 6 dětí, které trénovaly o přestávkách ve školní třídě se postupně rozrostlo - a jak se zvyšoval počet, snižoval se také věk tanečníků a v dnešní době v CrossDance tančí 80 dětí ve věku od 6 do 18 let. S věkem byl od začátku problém, protože trenér dal jednoznačnou podmínku, že nejmladším tanečníkům musí být minimálně 10 let. Ale pak se objevili šikovní devítiletí a nadaní osmiletí a věková hranice padala a padala. (6 let u děvčat a 7 u chlapců je už ale opravdu konečná!)
Přibíráte stále nové tanečníky? Jakým způsobem se mohou zájemci do CrossDance dostat?
Na začátku školního roku jsme uspořádali výběrový konkurz, ale mnozí zájemci přicházeli dál i během roku. To se sice nedá doporučit, protože během rozjeté sezony se secvičují různá vystoupení a soutěžní choreografie, takže nováčci pak práci trochu brzdí a někdy na ně také není tolik času, kolik bychom rádi, ale opravdu nadané děti se většinou rychle zařadí do rozjetých skupin a doma dotrénují, co jim chybí. Momentálně například máme jednu osmiletou holčičku, která byla vybrána zářijovým konkurzem a nyní už jela v soutěžní sestavě na festival do Itálie.
Je v současnosti o tanec mezi mládeží zájem?
U děvčat je zájem přímo obrovský a stále roste. U chlapců je to trošku problém, protože se ze začátku cítí trochu divně a bojí se reakcí kamarádů. Když ale přijdou, většinou nelitují. Tréninky se vytížením rovnají jiným sportovním tréninkům, takže si dají do těla - a navrch - tolik krásných holek jako v tancování se kolem nich nikde jinde netočí! :-) U mladších kluků většinou ze začátku zafungují maminky, takže těch bývá také dost, největší problém je sehnat tanečníky starší. Jen v CrossDance je momentálně bez partnera několik dospívajících slečen (jedna z nich má vytančenou nejvyšší juniorskou třídu ČR). Celkově se ale zájem o taneční sport určitě zvýšil po odvysílání pořadů typu Stardance a Bailendo a zájem konkrétně o CrossDance roste s tím, jak rostou naše úspěchy a prestiž.
Jaké jsou vaše největší úspěchy?
2009 (27th INTERNATIONAL DANCE TROPHY REGIONE FRIULI VENEZIA GIULIA)
1. místo - Žlutý Mix - juniorská formace
2. místo - show pár Lukáš Bříza, Žaneta Zborníková
2. místo - Fantom - mládežnická formace
3. místo - Já tak rád trsám, trsám - dětská show formace
7. místo - Kabaret - formace dospělých
2008
II. vícemistr MČR SUT - Latina Mix 2008 Junioři
2. místo Český pohár juniorských formací - Latina Mix 2008
1. místo O kutnohorský groš - Oranžová latina - děti
2. místo Republikové finále AŠSK pohybové skladby - junioři
2. místo Republikové finále AŠSK pohybové skladby - děti
10. místo MČR SUT - Oranžová latina - děti
3. místo region SUT Show Dance - junioři
2007
6. místo ve finále MČR SUT - Latina Mix - junioři
5. - 6. místo O kutnohorský groš - Oranžová latina - junioři
3. místo region SUT Show Dance - děti
+ úspěchy jednotlivých tanečníků na jejich individuálních tanečních soutěžích – máme páry třídy D. C i B
Přibližte čtenářům vaší "italskou štaci." Jaké jste si dávali cíle?
Cíle dopředu byly: zatancovat, jak nejlépe to bude možné, získat zkušenosti a nabrat inspiraci. (Děti pak měly ještě další cíl, hoodně si to všechno užít). Italské Lignano ožilo tancem v pátek 13.3.ráno a tančit se nepřestalo až do neděle pozdě večer. Některé soutěžní kategorie přišly na řadu až kolem půlnoci, takže to byly opravdu náročné tři dny. Pro naše děti ještě s připočtením cesty a výletu do Benátek.
Máte nějakou specialitu, kterou se hodláte prosadit v mezinárodní konkurenci?
V italské televizi hlásili už v lednových zprávách, že letos se poprvé festivalu zúčastní i Česká republika. A po festivalu už mnozí italští tanečníci ví nejen to, kde leží ČR, ale také, kde leží Kolín. Vůbec jsme nečekali, že se mezi 4000 soutěžícími prosadíme v tolika kategoriích a že do Kolína povezeme tolik ocenění. První si svoji soutěž užili naši nadaní junioři jedenáctiletá Žaneta Zborníková a dvanáctiletý Lukáš Bříza. Měli připravenou taneční show, kdy se Žaneta coby robot naučí tančit a jejich výkon oslovil porotu natolik, že stříbrná plaketa putovala do Čech. Dále jsme soutěžili s formací mládeže s názvem Fantom – skončili také druzí a okolo půlnoci přišla na řadu L – A show Kabaret, která skončila v obrovské konkurenci 7. V neděli si svoji velkou chvíli užila i Crossácká mláďata, která si vytančila třetí místo ( L – A show „ já tak rád trsám, trsám) a bezkonkurenčním zakončením celého maratonu bylo vítězství juniorské formace a zlato do Kolína!
Perličkou na konec a hlavně skvělým oceněním naší práce bylo pozvání jednoho z porotců k účasti na mezinárodním tanečním campu, který jeho škola pořádá. Každoročně v ní vyučuje různé taneční styly a k výuce si zve vždy k jednotlivým stylům i různé taneční týmy celého světa. A pro latinsko - americké tance a výuku dětí by si přál nás a naše děti z Kolína. Na práci našeho trenéra V. Vidnera a na jeho svěřencích chce ukázat, jak pracovat s dětmi. Nešetřil slovy chvály a oceňoval zejména to, že kromě zvládnuté techniky zůstávají kolínští tanečníci sami sebou, zůstávají dětmi a puberťáky a vyzařuje z nich radost, živelnost, a obrovská chuť tančit. Tohle bylo za všechny medaile…
Jak často trénujete a jak takové tréninky probíhají?
Trénujeme 3x týdně v tělocvičně IV. ZŠ. Střídají se tréninky menších dětí, starších párů, formací, tréninky má HolkyDance (jen dívčí sekce), tréninky má přípravka. Ve dvou tělocvičnách a 2 – 3 lidech během týdne odtrénuje 80 dětí různých věků a různé výkonnosti. Je to maraton neberoucí konce. Náročné podmínky ale na druhou stranu učí starší tanečníky pomáhat s nováčky a mláďaty, dnes už to berou jako samozřejmost a výsledkem jsou bezvadné vztahy mezi osmiletými a 16tiletými navzájem. Malý Crossák má desítky starších kamarádů a ochránců, s organizací pomáhají i skvělé maminky.
Tréninky začínají fyzicky náročnými tanečními rozcvičkami, pak obvykle následují základní kroky a variace, soutěžní sestavy párů a formace. Po trénincích mají tanečníci strečink vedený odbornou lektorkou, v zimních měsících se chodilo pravidelně bruslit na led, v létě se bruslí na kolečkových bruslích a jezdí na kolech. Pravidelně pořádáme víkendová a prázdninová soustředění. Většině rodin našich tanečníků jsme změnili život, který museli přizpůsobit náročnému tanečnímu programu svých dětí a víkendům na soutěžích.
Je složité v dnešní době sehnat dostatek finančních prostředků na chod vaší skupiny?
Obrovsky! Hlavně proto, že se snažíme většinu klubových nákladů nepřenášet na rodiče. Chceme tanečníky s talentem, chutí a disciplínou – a ne pouze s plnou peněženkou. A náklady na provoz jsou veliké. Škola nám vychází všemožně vstříc a umožňuje tréninky za finančně přijatelných podmínek, pravidelně se nám daří získat příspěvek na kostýmy od kulturní komise města, snažíme se získávat různé granty a sháníme sponzory. Ti jsou základem pro naši existenci, bez nich bychom si fungování na dnešní úrovni nedokázali představit. Velký dík patří nejen jim, ale i rodičům, kteří se je snaží shánět. Mimo to všichni dospělí, kteří zajišťují fungování klubu, a všichni trenéři pracují pro CrossDance bez nároků na honorář…
Info: Naďa Eretová, svobodná, zatím bezdětná, 30 let, učitelka na IV. základní škole, momentálně všechen volný čas vyplňuje tanec a tréninky, (na jaře a v létě kolečkové brusle).