Kolín zde měl své zastoupení hned ve 3 kategoriích – a to nominací tanečníků z TK CrossDance při IV. ZŠ. Ti se vítězstvím v regionálním kole probojovali mezi 49 nejlepších formací z celé republiky. V Lípě pak čekala tanečníky vždy dvě kola – semifinále a finále, kde měli zúročit svoji celoroční dřinu a snahu trenérů. Děti, které vstávaly v 5 ráno, byly ještě ve 21 hodin na nohou – vlasy pevně stažené, nalakované a blýskající se třpytkami. Rodiče odložili dovolené, děti oželely školy v přírodě – jen aby mohly bojovat o titul. A že se letos dařilo.

Nejmladší skupina si s formací Já tak rád trsám, trsám si vytančila ve finále 2. místo a titul vicemitsrů ČR a od zlata je dělila jen jediná známka. Na dětských tvářičkách byly při vyhlašování vidět slzy štěstí, v ohromný jásot propukli i jejich starší kolegové, kteří měli z úspěchu nejmladších upřímnou radost. Malá Crossáčata skákala do výšky a únava byla rázem zapomenuta. Někteří z malých tanečníků trénují teprve od září, ostatní od začátku loňského školního roku. Ti „služebně starší“ byli v České Lípě na MČR už podruhé. Vloni jako opravdu čerství nováčci skončili v semifinále jako 10. - 12. a do finále se neprotancovali. Trenér Vláďa Vidner jim ale pro další rok bednu předpovídal. Tomu se většina z nás sice vloni usmívala, ale letos všechny smích přešel - děti si svoje prosadily a bedna a titul vicemistrů je doma!

Překvapením byl úspěch HolkyDancu – skupiny holek z CrossDance, které si choreografii s názvem 18 Angeles vesměs připravovaly samy. Andělé v kostýmech vlastní výroby prorazili mezi taneční špičku i v úplně jiné taneční oblasti, než na jakou se CrossDance zaměřuje prioritně. Moderna 18Angeles stála proti tanečně propracovaným vystoupením ZUŠek a klubů zaměřených pouze na modernu, jazz a balet. Vysoká meta Prostějovaček z Free Dance byla pro holky dopředu dost nedosažitelná - a s tím, že druhou polovinu vystoupení jsme docvičovali 2 týdny před republikou, jsme příliš nepočítali ani s postupem do finále. Rizikové bylo i spojení malých 9 letých tanečnic s juniorkami ve věku 14 – 15 let. Ale titul vicemistrů ĆR mluví za všechno. A další stříbrné medaile na krčku holek také – Crossačky prostě umějí i modernu.

Kvalita soupeřů byla vysoká, naše holky však zaujaly svojí odlišností. Jejich vystoupení bylo dynamické, akční a holky odvedly svůj nejlepší výkon, co se týče techniky i výrazu. V parketových kompozicích jsme si vloni netroufli ani do regionálního kola, zkoušeli jsme tančit v show dance, dvakrát za sebou s největším úspěchem 3. místo v regionu. Letošní titul vicemistrů ČR je opět jednak skvělá odměna za dřinu holek, oceněním jejich bezva nápadů, ale také trošku závazkem do další taneční práce HolkyDancu.

Největším úspěchem MČR a největším úspěchem TK CrossDance vůbec se stalo vyhlášení crossáckých juniorů mistry České republiky. Choreografii Misto Giallo sestavil Vladimír Vidner, hlavní trenér a choreograf klubu. Letošní úroveň celé soutěže byla mnohem vyšší než v předešlých letech, také počet startujících formací v základních kolech stoupá – o to víc si ceníme toho, jak si CrossDance v konkurenci stojí.

Nejvyšší mety v plesových předtančeních dosáhli tito tanečníci: Jiří Vácha a Eliška Semrádová, Lukáš Bříza a Žaneta Zborníková, Ondřej Gregor a Michaela Pešková, Dario Cadorini a Adélka Jakubů, Jakub Novotný a Julie Cadorini, Martin Havrda a Anita Šálková, Michael Vyhlídal a Anna Ryšánková, Martin Vejtruba a Klára Horčičková. Titul mistrů ČR je zatím největším úspěchem TK CrossDance. Většina z tanečníků této formace se účastnila MČR už potřetí. Poprvé tam klub vyrazil ještě jako Piškvorky - s 8 začínajícími páry juniorů s oranžovou latinou. Tanečníci se dostali do finále a skončili 6. Pro začínající klub to byl vynikající výsledek. Ale trenér po pochvale tanečníkům zdůraznil, že příští rok chce bednu. A byla. Druhý rok žlutá latina skončila ve finále 3. a Crossáci se stali II. vícemistry ČR. Nepodařilo se porazit pouze Cheb a TKG Hlinsko. Hlinsko se stalo soupeřem číslo 1 a tanečníci spolu na parketu bojovali i na poháru formací pořádaném ČSTS v Kroměříži /zase Hlinsko 1./ a na Kutnohorském Groši /Hlinsko opět první/. Rivalita tanečníků se ale stala takovým přátelským (leč trochu bratrovražedným bojem:-), ke kterému trenéři obou týmu přihlíželi s úsměvem, protože přátelská soupeřivost vedla oba týmy k lepším výsledkům. Na MČR 16.5. 2009 se konečně Hlinsko podařilo porazit a po 3 letech fungování kubu se Crossáci stávají mistry republiky.

Že si Kolíňáci poradí i na mezinárodní úrovni Crossáci dokázali již v březnu v italském Lignanu, ze kterého si přivezli 4 medailová umístění.( zlato/stříbro/stříbro/bronz). A protože zájem dětí i mladých lidí o taneční sport stoupá geometrickou řadou, byl CrossDance donucen rozhodnout se, co dál. 90 dětí na parketu, omezený počet hodin na trénování i stále se zvyšující úroveň dětí postavila trenéra před důležité rozhodnutí. Dosud se věnoval trénování pouze ve volném čase, po své práci – ale malí tanečníci si již žádají více. A letošní úspěch na MČR rozhodl. TK CrossDance otevře v září taneční školu- trenér V. Vidner se bude tanci věnovat naplno a CrossDance bude moci přijímat i další nadané zájemce, které zatím musel odmítat.

Naďa Eretová