Dříve se o udržování chodníků starali majitelé nemovitostí. Tímto zákonem se tato povinnost přesouvá na obce a města.

Nedostatek peněz, potřebné techniky i lidí. To je problém, se kterým se většina starostů potýká. Najdou způsob, jak tuto zapeklitou situaci vyřešit?

Kolín o dalším postupu jedná se společností AVE. „Od doby, co AVE převzala úklid města, se mnohé změnilo. Zvýšil se počet ploch, ale hlavně se zde promítá tzv. chodníkový zákon. Navíc se ukázalo, že smlouva nezahrnuje nyní všechny úkony. AVE má učinit nabídku, jak tyto nové požadavky města hodlá naplnit,“ uvedl starosta Jiří Buřič.

Jiří Otta, starosta Velkého Oseka, situaci nijak růžově nevidí. „Modlím se, aby nesněžilo,“ říká. „Jinak nevím, jak údržbu zabezpečit. Myslím si, že to v téhle republice neví nikdo,“ dodává. Je přesvědčený, že stihnout uklidit napadlý sníh je nemožné. „To je normálně bordel a to je ještě slabé slovo. I kdyby na to byly peníze, tak bychom museli připravit minimálně pět set lidí,“ uzavírá Jiří Otta.

Ani v Kouřimi není situace jiná. „Spoléháme na to, že nám lidi budou nadále pomáhat. Bez jejich pomoci to zvládnout nejde,“ říká starostka Kouřimi Zuzana Čiháková.

V Týnci nad Labem se budou různým ulicím přidělovat priority a podle toho se odklízet. „Nejdůležitější pro nás budou ty chodníky, kudy lidé chodí na autobusy nebo vlaky,“ sdělil starosta obce Josef Polák. „A pomoci při úklidu ale řešíme s místní firmou, dojednáváme podmínky spolupráce,“ dodává.
Podobné to bude i v Pečkách. Starosta chce udržovat uklizené hlavní trasy. „Důležité jsou ty chodníky, kde chodí nejvíc lidí, například do obchodů. Na úklid máme ale Pečecké služby, ty jsou na to připravené,“ říká starosta Milan Urban.

V Kostelci nad Černými lesy je to trochu komplikovanější. „Na nákupu techniky pracujeme. Budeme muset ale posílit počty lidí a reorganizovat služby ve městě,“ říká starostka Olga Dekojová.

Starosta Českého Brodu Jaromír Fischer bere jako jediný situaci trochu pozitivně. „Tolik sněhu zase není často,“ říká. Zároveň ale dodává, že nový zákon problémy přinese. „Sice jsme koupili nový stroj, ale při třiceti kilometrech chodníků to nebude nikdy optimální,“ uvažuje. Také Jaromír Fischer plánuje poprosit lidi o pomoc. „Třeba v rámci zdravého pohybu,“ dodává v žertu.

„Stále mi chodí nabídky na cedule 'V zimě se chodník neudržuje', copak to je ale řešení?“ rozčiluje se z takových nabídek starosta Velkého Oseka Jiří Otta.

Sáhnou starostové k těmto prostředkům? Skončí města a obce pod návalem neuklizeného sněhu? Letošní zima ukáže.

Jakub Šťástka
Lenka Brandová