Pokud se zrovna netrefí do času, kdy je obsluha v areálu, odpadky prostě vysypou před vrata. A že se nejedná o pár případů. „Nejčastěji se to děje v ulici Mnichovická. Tam to je až třikrát do týdne,“ říká Antonín Zachariáš z odboru správy majetku města. Také naznačil, že pachatelé mají vyčíhanou dobu, kdy je obsluha na obědě. Navíc zdůraznil, že likvidace černých skládek se pohybuje v částkách desetitisíců korun. „Jsou to zbytečné výdaje,“ dodává.

Proč to tedy dělají? Vybírá snad sběrný dvůr nějaký poplatek za likvidaci odpadků? K tomu se vyjádřila Věra Suchomelová, jednatelka společnosti AVE. „Mám k tomu pouze jediné vysvětlení. Odvezou to tam a je jim jedno, jestli tam obsluha je, nebo není. Kvůli poplatkům to rozhodně nebude, žádné tam nejsou,“ sdělila.

Městské policii se poprvé podařilo díky kamerovému systému odhalit a zadržet pachatele. „Zatím máme jednu zadrženou osobu. Případ teď bude řešit přestupková komise,“ říká Zbyněk Verfel, zástupce ředitele městské policie.

Bude první přistižený odstrašujícím příkladem pro ostatní? Začnou neznámí vandalové chodit do sběrných dvorů, kdy mají? Možná to ovlivní rozhodnutí přestupkové komise.

Glosa
Abych se přiznal, černá skládka před branami místa, kam se odpadky legálně vyhazují, uniká mé schopnosti porozumět. Domnívám se, že fyzická námaha vynaložená na nelegální vyházení nepořádku je větší, než počkat v autě, až se obsluha dvora vrátí na své místo. Prostě to nechápu. Třeba jsou pachatelé milovníci adrenalinu. Nebo rebelové bez příčiny. Možná taky protispolečenští buřiči. Snad tak vyjadřují vnitřní boj. Těžko říct.