Lidé mířící směrem na Prahu se buď museli vracet do Velimi a odtud se na hlavní silnici napojit, nebo jez přes Plaňany, což také znamenalo nemalou zajížďku. Odvážnější povahy si čas od času riskly přejet přes pole, a dostat se tak na státovku, ale chtělo to poněkud více odvahy, méně kladného vztahu ke svému autu a samozřejmě také risk pokuty, pokud by se v okolí vyskytla uniformovaná osoba.

Nová spojnice Cerhenic s hlavní silnicí, která bude ve čtvrtek 6. května ve 14.30 hodin slavnostně otevíraná, vznikla v místech, kde historicky silnice existovala. Jenže při výstavbě hlavní silnice byla prostě zrušená, Cerhenice odříznuty a vymoct znovuvybudování komunikace trvalo doslova celé roky.

„Na této stavbě jsem usilovně pracoval celých sedm let a jsem velice rád, že se to podařilo,“ řekl cerhenický starosta Marek Semerád. „Obyvatelé nejenže budou mít přímé napojení na hlavní tah, ale ještě bude odkloněna nákladní doprava, která směřovala od Velimi k provozovně KG Servisu a KOV. Cerhenicím se dopravně uleví, ačkoli si někdo může myslet opak,“ dodal.