DVD poutavým, právě dětem přístupným způsobem ukazuje význam bitvy, její průběh, děti uvidí záběry přímo z míst, kde se bojovalo (Svojšice, Plaňany, Křečhoř, Nová Ves I, Krychnov atd). Nejen děti uvidí očima tehdejších velících bojiště a mohou například posoudit, na jak velkou vzdálenost museli Fridrich Veliký a polní maršál Daun rozeznat nepřítele a reagovat na jeho manévry. Daun byl na tom z návrší u Krychnova lépe, díky dobrému dalekohledu měl přehled o pohybu pruských vojáků Fridricha Velikého, který bitvě velel z návrší poblíž dnešní skládky u Radimi.

V rámci projektu se v poslední době verbovalo do historické armády několikrát. Ve Svojšicích byla poměrně velká účast, a to 348 lidí, naposledy v neděli Cerhenicích kolem 360, z nichž 18 byli zájemci, kteří se nechali naverbovat už vloni a nyní přišli ukázat, co se za rok naučili. Poměrně velký zájem je podle duše celého projektu Jiřího Sissaka o verbovací glejt, který si zájemci mohou vytisknout z Facebooku. Pokud si ho přinesete na verbování, dostanete tolar na ruku.

Podobně se u lidí ujal i nápad s nastříhanou košilí. Zkrátka dostanete několik kusů a doma si podle návodu sešijete plátěnou vojenskou košili nebo chlebník. Na obojím je samozřejmě vojenské registrační razítko. Společně s replikami tolarů se tyto vojenské košile a chlebníky staly vyhledávaným artiklem sběratelů artefaktů z Bitvy u Kolína.

Verbování předcházela tradiční pouť s neodmyslitelnou pouťovou zábavou. Od rána až do večerních hodin se malí i velcí mohli na městečku do sytosti vydovádět na pouťových atrakcích. Večer pak následovala zábava pod širým nebem, kterou zpříjemnila skupina Telegraf. Pořadatel Martin Braniš chválil počasí. „Pršet začalo až kolem půlnoci. Přesto ještě půlhodinku lidé tančili i v dešti na přídavky,“ popsal spokojeně. „Tyhle písničky, to jsou vzpomínky na naše mládí,“ usmívali se účastníci zábavy.