Ten je majetkem Středočeského kraje, červenohrádecký domov získal dotaci na jeho úpravy tak, aby děvčatům dobře sloužil.

První dva projekty na vytvoření chráněného bydlení, jež by osobám se zdravotním postižením napomohlo k integraci do běžné společnosti, domovu nevyšly, byť se o dotaci snažil už od roku 2007. Nyní se ale podařilo. A podpory se dočkaly hned dva projekty – na chráněné bydlení ve městě a na venkově.

Otevřít se tak podařilo chráněné bydlení v Kolíně (dva byty, Březinova 973/4 a Hrnčířská 629/1) a v Cerhenicích (rodinný domek).

„Řada klientů přímo do ústavu nepatří. Například v Cerhenicích jsou samostatnější, klidnější klienti, kteří zvládají hygienické návyky i některé činnosti typu uvaření kávy, nyní se učí zvládat chod domácnosti,“ popsala ředitelka Domova Na Hrádku Jana Pilná. Klientky ale samy nezůstávají, i po 22. hodině tu pracuje noční služba.

Do bytů v Kolíně se přestěhovaly páry, jež se na Hrádku vytvořily. S nimi přesídlily i klientky, se kterými se kamarádí.

Všichni „kolínští“ klienti pracují, jeden dokonce v Kolíně, takže už nemusí dojíždět. Zdenička pracuje jako uklízečka, Lubošek v údržbě, dvě klientky navštěvují terapeutické činnosti.

Cerhenická děvčata se během prvních pár dní už stačila seznámit se spoustou obyvatel obce a podle ředitelky je okolí přijalo velmi hezky. Už předtím, než se sem klientky stěhovaly, obcházela ředitelka sousedy, hovořila s nimi, vylíčila, kdo se do domku bude stěhovat. „Sousedi jsou velice vstřícní, poradí, přijdou se zeptat, jestli něco nepotřebujeme. Zúčastnila jsem se i zasedání zastupitelstva, od pana starosty se nám dostalo opravdu upřímně milého přijetí,“ popsala ředitelka.

„Jsme opravdu rádi, že tu děvčata máme, a věřím, že budeme dobrými sousedy,“ řekl starosta Marek Semerád.

Jeho slova potvrdil i fakt, že na nedávnou malou slavnost, na kterou si děvčata při příležitosti oficiálního otevření chráněného bydlení připravila pěkné písničky a básničky, se řada místních přišla podívat a s děvčaty se pozdravit. „Kdybyste něco potřebovali, bydlím tady kousek,“ loučila se starší žena.

Domov Na Hrádku poskytuje domov pro osoby se zdravotním postižením (Červený Hrádek) a chráněné bydlení (nově Cerhenice a Kolín). Před necelými dvěma lety otevřel přímo na Hrádku první chráněné bydlení. Dnes už v chráněném bydlení bydlí plných 19 klientů. Hrádek by tedy měl postupně sloužit pro osoby s těžším postižením, odchodem samostatnějších klientů do chráněného bydlení se snížil počet lůžek na pokojích, kde dříve bývalo pět i šest klientů.

Při příležitosti 25. výročí založení Ústavu sociální péče - nynějšího Domova pro osoby se zdravotním postižením se domov otevřel veřejnosti při Dnech otevřených dveří s bohatým programem. Součástí oslav byla vlastně i slavnostní otevření chráněných bydlení realizovaných v rámci projektů ROP Střední Čechy.