Velká sláva se nebude konat ani o tomto víkendu. Právě v neděli se totiž podle zpráv z kolínské radnice mělo otevírat centrální dětské hřiště v lokalitě mezi ulicemi U Nemocnice a Rimavské Soboty.

Tráva nechce růst. Zalévá ji někdo?

Jenže se tak nestane. A důvod je stále stejný. Nestačila vyrůst tráva. „Trávníky nenarůstají tak, jak by bylo potřeba. Pokud bychom hřiště nyní, pravděpodobně by se zcela zničily. Abychom neudělali víc škody než užitku, je rozumné ještě počkat,“ nastínil místostarosta Kolína Roman Pekárek.

Hřiště už je přitom dodělané a kolemjdoucí maminky s dětmi doslova láká. „Otevřeme jej, až bude mít tráva naději, že se udrží,“ dodal místostarosta s tím, že na letní prázdniny by radnice chtěla hřiště otevřít.

Podle námi oslovených maminek je smutné, že otevření tohoto dětského hřiště, velmi propagovaného a očekávaného, vázne na takové „drobnosti“, jako je trávník. „Každý, kdo se chce dočkat růstu trávníku, ví, že se musí zalévat a zalévat. Jelikož se tak neděje, tak nám maminkám a dětem nezbude nic jiného, než čekat a čekat. Měla by se u někoho probudit myšlenka poslat na hřiště někoho s tolik přínosnou vodou,“ radí například Šárka Matějková.

Podle vedení kolínské radnice by to měl mít na starosti zhotovitel. „Ten má smlouvu na dodání dětského hřiště a musí samozřejmě pracovat právě i na trávníku,“ vysvětlil místostarosta Roman Pekárek. O tom, jestli se tak děje, nebo ne, si musí udělat každý obrázek sám.

Peníze se podařilo z rozpočtu získat v roce 2007

Kolín se rozhodl vyřešit situaci pro maminky a jejich ratolesti jedním velkým centrálním dětským hřištěm na sídlišti. Oploceným, hlídaným, s vlastním správcem a celým potřebným zázemím včetně obchodu, teplé vody či přebalovány pro nejmenší děti.

Poslanci na něj na konci roku 2007 při sestavování rozpočtu opravdu mysleli a vyhověli jeho žádosti o peníze na výstavbu.

Samotné práce na zhotovení měly začít v září v roce 2008. Město ale v tu dobu nemělo firmu, která by jej vybudovala. Zrušilo totiž zadávací řízení na tuto městskou zakázku, aniž by dodavatele vybralo. Hlavním důvodem zrušení bylo, že cena neodpovídala té, a jakou se počítalo v rozpočtu. Byla vyšší. Město počítalo s investicí 12 milionů korun.

Nakonec zvítězil častý dodavatel staveb v Kolíně, zdejší Geosan Group. „Měl nejnižší cenu 12,316 milionu včetně DPH,“ uvedl místostarosta Pavel Hoffmann.

Za účelem výstavby hřiště potřebovalo město přikoupit ještě část pozemků od nemocnice, přibližně za 3 miliony korun.

Na podzim uplynulého roku se tady už stavělo. Mírný průběh zimy navíc stavebníků přál a práce na budoucím centrálním hřišti v Kolíně neustaly ani v prosinci.

Na staveništi se objevila skládka

V lednu ovšem nastal problém. V lokalitě určené pro hřiště se při zemních pracích objevila skládka z dob minulých. Tím se navýšily náklady.

„Mnozí možná očekávali, že na tomto místě můžeme na něco narazit. Těžko ale někdo předpokládal, že za kopečkem, ze kterého děti sáňkovaly, je ve skutečnosti skládka nepotřebného materiálu ze stavby kolínského sídliště,“ komentoval starosta Jiří Buřič s tím, že odstranění jednotlivých prefabrikátů spolu s přeložkami si vyžádalo další navýšení investic, finančně o částku 1,25 milionu bez daně.

Celkem by tak nové centrální hřiště mělo stát přibližně 17 miliónů korun. Za kolik a kdy se otevře se ale ukáže.

Zdeněk Holeček, Jana Martinková