Večerní posezení u ohně s přáteli před nadcházejícím státním svátkem. Tak pro mnoho obyvatel Kolínska vypadá tradiční pálení čarodějnic, které se každoročně koná poslední den v dubnu. Letošní rok mu ovšem příroda připravila úskalí v podobě prudkého větru a sucha.

Hasiči se na situaci plně připravují. Středočeský sbor navíc nově spustil i elektronickou aplikaci nazvanou Evidence pálení, který právnickým a podnikajícím fyzickým osobám, kteří mají ze zákona připravované ohně hlásit, umožňuje nahlásit pálení i elektronickou cestou. „Rozeslali jsme na městské a obecní úřady pokyny, kterak s touto službou zacházet,“ řekl Deníku ředitel územního odboru HZS Jan Bradna. Přestože podle slov operační důstojnice probíhá nahlašování ohňů do posledních chvil, námi oslovená města neponechávají nic náhodě. „Letos bude oheň poblíž zdroje vody u sportovní haly. Již v pondělí jsme vše nahlásili kolínským hasičům, tak jako každoročně,“ sdělila Zuzana Čiháková, starostka Kouřimi. „Na našem ohni budou přítomni hasiči, kteří již mají pokyny od svých nadřízených,“ přidává se Olga Dekojová, starostka Kostelce nad Černými lesy.

Pozor si tak musí dávat především jedinci, kteří chystají vlastní oheň. Přesto, že na ně zákon nepamatuje. „Důležité je především, aby lidé brali v potaz současné velmi větrné počasí a přizpůsobili tomu velikost ohně a neumisťovali k němu hořlavé předměty,“ dodal Bradna, kterého také trápí ohně založené mimo soukromé zahrádky. „Člověk by měl pálit jen na svém pozemku a ne na volném prostranství u lesů či polí, navíc často bez dovolení. Což se bohužel neděje,“ posteskl si Bradna.