Na bílém papíru s logem městského úřadu v Kolíně se vyjímají slova, která občanům dovolují se připojit na vytouženou městskou kanalizaci. Čapkova ulice, Sendražice – Kolín. To je pouze jedna z ulic, jejíž obyvatelé čekali na tento dopis již celých dvacet měsíců. Protože koncem února roku 2007 se jejich ulice začala, díky rukám stavbařů, doslova měnit před očima. A že to nebyla změna bezbolestná, Deníku vylíčili místní obyvatelé.

Největší šok zažili místní pouze několik dní po zahájení stavby. „Přijel jsem ve čtvrtek domů z práce a po celé jedné straně naší části ulice byl odkrytý a neoznačený výkop, který prakticky znemožňoval se jakkoliv autem dostat na svůj pozemek,“ vypráví místní padesátiletý obyvatel, který si nepřál být jmenován. Ten nám dále sdělil, že tato situace trvala celých pět dní. „Nemohli jsme zaparkovat nebo si dojet na nákup. Dokonce kvůli špatnému osvětlení byl večer problém se bez úhony vůbec dostat pěšky domů. Druhý den výkop alespoň město označilo páskou. Nicméně na elektronickou poštu adresovanou na podatelnu MěÚ Kolín s dotazem, jak se máme dostat s autem na zahradu, nám již nikdo neodpověděl,“ pokračuje v líčení jeho manželka.

Podle slov dalších místních občanů toto ovšem nebyla jediná kaňka na průběhu stavby. Lidé ze sousední ulice podle svých slov měli problémy s tím, že jim jednu chvíli neměl kdo zakrýt výkop.

„Lidé z Čapkovy ulice měli alespoň štěstí, že jim to původní firma stihla dokončit. Když se pustili do práce u nás, tak se náhle pracovníci sebrali a nechali nám ulici rozkopanou. Prý kvůli tomu, že jim došly peníze. Musela přijet jiná společnost, která výkop zakryla zeminou, aby si zdejší občané takříkajíc nerozbili ústa,“ tvrdí důchodkyně ze sousední ulice.

Další věcí je kvalita vozovky, která vede Čapkovou ulicí v místech, kde se zajišťovalo připojení k městské kanalizaci. „Před začátkem stavby tu byla poměrně rovná silnice. Dnes tu musíte projíždět s autem na jedničku, jinak hrozí, že si o tuto zvlněnou parodii na silnici urazíte kolo. Už jsem dokonce žádal písemně radnici o nápravu, ale nikdo se mi zatím neozval,“ sdělil Deníku pětapadesátiletý starousedlík, který je současnou situací notně rozladěn.

Ač dopis z radnice datovaný k třetímu listopadu měl ukončit tuto kapitolu v životě místních obyvatel, vyskytl se ještě jeden problém. „Poté, co se tu po zbudování přípojek přes rok nic nedělo, nám z ničeho nic přišel dopis, že se po vyplnění potřebných dokumentů můžeme připojit. Zkontaktoval jsem proto pana Vladimíra Maláčka, který je uveden v dopisu jako vyřizovatel, a ten mi řekl, že mi stačí vyplnit dvojmo žádost o připojení, na katastrální mapku, kterou mi vyjedou na místě, zakreslím trasu vedení mé přípojky a poté si už jen dojdu na Vodos, kde mi dají razítko. Ovšem sousedovi bylo řečeno na místě, že potřebuje několik dalších materiálů včetně vyjádření odborů životního prostředí a dopravy. Proto zde takřka nikdo netuší, co musí pro dokončení celé věci prakticky udělat,“ povzdechl si padesátiletý muž při pohledu na chybějící metr potrubí u jeho kanalizační přípojky. „Bydlí zde mnoho starších lidí, kteří se v tom papírování vůbec nevyznají. Nechápu, proč sem město nevyšle jednoho pracovníka, který by s lidmi zakreslil jejich přípojky do mapky a vysvětlil, co mají dělat,“ vyřkla své přání jeho manželka, která naznačila, že přístup města v očích některých obyvatel Sendražic rozpohyboval opětovné debaty o zřízení vlastní samosprávy.

Vyjádření města k dané problematice i vývoj situace vám přineseme v krátké době.