Privatizace městských bytů nikoli prodejem nájemníkům, ale veřejnou soutěží. To je noční můra, která budí ze sna několik desítek obyvatel zálabské ulice U Borku. Bojí se, co bude dál, pokud je jako kanárky v kleci koupí nový pan domácí v případě, že na koupi bytu, v němž celé roky žijí, nebudou mít dost peněz. A to je pro mnohé celkem pravděpodobné. V ulici žijí drobní živnostníci, klasičtí zaměstnanci, invalidní důchodci. Starší lidé tvoří zhruba polovinu nájemníků. Žádný podnikatel, který by bez mrknutí oka vytasil nějaký ten milionek za byt, se U Borku nevyskytuje.
Že to radnice s prodejem objektů za tržní ceny myslí vážně, lze usuzovat z odhadů hodnoty bytů, jež jsou v této chvíli už hotové. „Měli jsme možnost do nich nahlédnout,“ říká jeden z nájemníků Radimír Tomek s tím, že do ruky je ovšem nedostali. „Radnici jsem o to žádal. Dostavil jsem se v úřední den, ale nikoho kompetentního jsem nezastihl. Měl jsem možnost hovořit s úřednicí, jejíž jednání vůči mně jako občanovi bylo opravdu slušné, ovšem nebyla oprávněná mi učinit kopie odhadů,“ dodal Tomek, který si tak z městského úřadu odnesl jen potvrzení, že paní xy mu nemůže kopie požadovaných dokumentů vydat.
„Podle toho, co jsem se v odhadech dočetl, vidím, že nám hrozí, že budeme platit zhruba trojnásobek toho, co zaplatili jiní obyvatelé Kolína za naprosto srovnatelný byt, a to před několika měsíci,“ upřesnil Radimír Tomek a jako příklad uvedl byty ve Sladkovského ulici prodávané letos na jaře.
Nájemníci bojují za možnost přímé koupě bytů všemi dostupnými prostředky. Založili sdružení, jehož vedení se mimo jiné objednalo na audienci do městské rady. „Byli jsme ochotně přijati. Navrhli jsme, že jako sdružení dáme garanci, že budovy budou prodány jako celek,“ nastínil člen sdružení Radimír Tomek snahu nájemníků předejít možným komplikacím. Pro město by samozřejmě například prodej celého domu až na jeden jediný byt znamenalo potíže třeba v podobě povinnosti se o objekt také starat. „Dali jsme městu nabídku na odkup bytů,“ uvedl dále Tomek. Nabídka je nyní v rukou vedení města a prodej bytů U Borku v pondělí na pořadu jednání městské rady. „Prodej se žene strašně dopředu. Chtěli jsme udělat protiodhady ceny bytů, jak nám mimo jiné radil i odborný poradce Sdružení nájemníků SON ČR Jiří Nachtigal. Nejsme ale schopní to stihnout,“ posteskl si Radimír Tomek.
Radnice nájemníky uklidňuje, že prodej veřejnou soutěží je schválen pouze ve formě informativní zprávy, může tudíž dojít ke změnám. „Rada zvažuje formu prodeje, třeba i pro každý objekt zvlášť,“ uvedl na veřejném zasedání zastupitelstva místostarosta Pavel Hoffmann. S ním i se starostou Jiřím Buřičem už členové sdružení jednali. V pondělí dopoledne by se měla uskutečnit poslední schůzka před odpoledním zasedáním městské rady.
„Bohužel jsme se dosud nedozvěděli odpověď na otázku, proč nemůžeme koupit byty přímo stejně jako několik tisíc obyvatel Kolína před námi,“ dodal Tomek.