Představte si, že jste oficiálně na stavební povolení na vlastní jméno zkolaudovali půdní vestavbu v městském domě, investovali skoro milion, s úsměvem se procházíte po novém bytečku, který se vám moc líbí, a těšíte se, jak v něm strávíte spoustu hezkých chvil. Máte s městem smlouvu na poloviční nájemné na deset let dopředu, však si také odbydlujete nemalou investici. Během pár měsíců ale přijde ledová sprcha. Nejdřív zprávy „jedna paní povídala“, pak kus papíru pode dveřmi. Město bude dům prodávat, a to nikoli nájemníkům, ale formou veřejné obchodní soutěže. Máte do bytu, který jste z vlastních peněz vybudovali z neobyvatelné půdy, vpustit soudního znalce, aby jej ohodnotil. V takové situaci je například Monika Svobodová. „Na úřední desce jsme žádnou informaci o prodeji domů, ve kterých bydlíme, nenašli. V zápisu z jednání městské rady také ne – tam jsme objevili jen neurčitě „prodej domů v Kolíně“. Vyrazili jsme na odbor správy majetku. Tam nám řekli, že se to nájemníkům nabízet nebude,“ popisuje hořkou zkušenost Monika Svobodová. Její soused Vlastimil Krutský hovoří o informaci z odboru správy majetku zcela stejně a dodává, nájemníci tím budou poškozeni.
„Je to pro nás nepřijatelné. Do bytu jsme investovali zhruba 900 000. Takže bych se měla hlásit do veřejné soutěže a zaplatit za něj znovu třeba milion a půl? Mimo jiné nám řekli, že to bude o tržních cenách,“ dodala. Monika Svobodová je jen jednou z lidí, kteří v domech v ulici U Borku zhodnotili městu majetek a teď netuší, co bude dál. Úpravu půdy tu udělalo několik rodin, jeden investor je dokonce těsně před kolaudací. „Vždycky se na městě dušovali, že jsou to domy, které se budou prodávat jako poslední, a když už, prodají nám to za cenu půdy, když už jsme do toho investovali. My jsme prostě městu zhodnotili dům a nikoho nezajímá, že tam máme investováno strašně moc peněz,“ postěžovala si Monika Svobodová. Další lidé, zejména starší, z nichž mnozí takřka vůbec nevědí, co se teď děje, si celý život šetřili, že si byt jednou koupí. Pokud by došlo k prodeji novému „panu domácímu“, teoreticky by měl dodržet podmínky, které jsou dnes nastavené. „Ale nikdy nikdo je nedodržel. Za pár let skončí regulované nájemné a my pak dostaneme nájem, který neutáhneme. Podle právníka, se kterým jsme se radili, to nikdo neochrání. Bylo nám řečeno, že město potřebuje peníze,“ shrnula Monika Svobodová.
Radimír Tomek, další obyvatel ulice U Borku, prozradil, že zdejší občané hodlají založit sdružení vlastníků. „Nechceme žádného pana domácího, chceme si ty byty koupit,“ přitakává Jaroslava Kašparová. I ona do objektu investovala a spolu s imobilním manželem jsou ve velmi těžké situaci. „Manžel má amputované obě nohy. Celý byt včetně přístupových prostor jsme proto předělali na bezbariérový. Stálo to dost peněz, přestavba koupelny 100 tisíc, plošina, díky níž se manžel dopravuje do patra, přes 400 tisíc, vybourával se kvůli ní sklep,“ popsala. Manželé sice dostali příspěvek od sociálky, ale i to, co museli doplatit ze svého, pro ně byly obrovské částky. „Jsme důchodci,“ krčí rameny paní Jaroslava a dodává, že smlouvu má manžel na bydlení v bytě s plošinou na deset let. „Vidíte, že je to napevno připevněné,“ kroutí hlavou manžel. „Jednou už jsme s manželem zažili, jak to dopadlo, když se změnil majitel domu a my se pak museli stěhovat. Víme své. Tady jsem zase jako vzduch, nikdo se nás neptá,“ povzdychla si paní Jaroslava.
i ona je jednou z těch, kteří podepsali petici proti tomuto postupu radnice.
A reakce vedení města? Místostarosta Pavel Hoffmann ujistil, že rada jednala pouze o informativní zprávě, která obnáší to, že je vůle majetek prodat. „S veřejnou obchodní soutěží rada souhlasila, protože s ní město má dobrou zkušenost z minulých prodejů, lze při ní přihlédnout k potřebám nájemníků,“ uvedl. Může ale samozřejmě dojít ke změnám, není nic rozhodnuto, rada zvažuje formu prodeje, třeba i pro každý objekt zvlášť. „Sešel jsem se s několika nájemníky. Nejbližším krokem je nyní ohodnocení majetku. Vím i o půdních nástavbách, které se realizovaly v minulém volebním období a nebylo u nich úplně zakotveno právo nájemníků na další setrvání jako nájemci. Určitě není zájmem rady, abychom někoho ze současných nájemníků poškodili,“ zakončil.