Město Český Brod před lety odkoupilo areál letního koupaliště od místních sokolů. Před dvěma lety starosta Jaromír Fischer řekl: „Letos by měla být připravena projektová dokumentace potřebná pro stavební povolení a tím bychom mohli odstartovat zahájení prací na zprovoznění areálu koupaliště. Bohužel areál je velmi zdevastovaný.“

Koupaliště však i po necelých dvou letech stále leží ladem. „Nechali jsme vypracovat studii na vybudování nového, popřípadě rekonstrukci toho stávajícího areálu,“ uvedl nyní místostarosta Českého Brodu Jakub Nekolný. Výsledky studie však město překvapily. Levnější varianta totiž vyšla na přibližně 70 milionů a ta dražší se vyšplhala až ke 100 milionům korun. „Tato částka je přibližně stejná jako investiční prostředky města na celý rok,“ uvedl Nekolný.

Řešením by byl úvěr. Půjčka by však zatížila Český Brod na několik let, možná i desítky let dopředu. „Znamenalo by to omezení investic v příštích letech,“ podotkl Nekolný. „Město zatím přistoupilo k tomu, že odstranilo staré rozpadající se budovy a uklidilo areál,“ dodal.

Kolínský deník se s fotoaparátem vypravil přímo na místo. A ani nemusel překonávat mnoho překážek. Uvnitř nalezl skutečně velmi žalostný stav.
Deník se s fotoaparátem vypravil do areálu koupaliště, a to hned dvakrát. Poprvé v půli dubna a podruhé přibližně o měsíc později. Už z dálky bylo jasné, že areál nebude nutné pozorovat pouze z dálky. Tam, kde býval dříve drátěný plot, není nic nebo jeho zbytky stržené a sešlapané až k zemi. Všechny tři brány do areálu byly otevřeny dokořán.

Městští představitelé asi ani netuší, že tam funguje „multifunkční areál“. Podle zbytků celých či rozbitých lahví od nejrůznějšího alkoholu a svědectví místních je zřejmé, že koupaliště zejména v teplejších měsících slouží i jako útočiště „bavící“ se mládeže. Areál si bohužel jako své nebezpečné hřiště vybírají i ti nejmenší. Po dně bazénu se válejí nejrůznější části hraček, jako např. plastikových pistolek apod. Pro děti se však hra může rázem změnit v boj o své zdraví. Nikým nehlídaný areál se totiž stal rájem i pro vandaly. Malý domeček v rohu areálu, který by měl ukrývat sociální zařízení, v současné době ukrývá jen jeho trosky. Ze stěn tam trčí pouze torza odpadů a na zemi se válejí porcelánové střepy – části umyvadel a záchodových mís. Podobně je tomu i přímo v bazénu. Dlouhá kovová tyč, která dříve sloužila k přidržování se plavců, je nyní na několika místech stržená a o její zrezavělé konce by se děti mohly lehce zranit.

Na lehkovážné děti však v areálu číhají i mnohem nenápadnější nástrahy. V blízkosti sprch například zarostlá díra, která zřejmě dříve sloužila k odtoku vody do kanalizace. „Je jen otázkou času, kdy tam někdo spadne,“ sdělila Deníku jedna z místních, která si nepřála být jmenována. Místostarosta Jakub Nekolný však o tomto problému ví. „Technické služby díry v areálu zabezpečovaly, pokud je opět odkrytá, hned tam někoho pošlu,“ vysvětlil a dal se ihned do telefonování zástupcům technických služeb. V plánu je podle jeho slov i nový plot.

Co bude s koupalištěm dále? To v současnosti netuší ani místostarosta. „Vše záleží na rozhodnutí zastupitelstva,“ říká Nekolný. Možností však je i to, že plovárna zůstane dočasně v takovém stavu, jako je teď. „Je to varianta nejhorší, ale nejlevnější,“ podotkl Nekolný. Rozhodně tam podle něj nehrozí parcelace pro rodinné domky nebo bytovou výstavbu. Českobrodští si tak letos, ani v nejbližších letech, vodních radovánek ve svém městě neužijí. Deník bude i nadále situaci kolem českobrodského koupaliště sledovat.

Martin Šnajdr