Už zdálky je slyšet zvuk pily, jak se zakusuje do tvrdého dřeva. Mohutný dub během pár chvil klesá k zemi a jeho kmen se rozsypává na několik kusů. Je na něm znát stáří. Pracovníci technických služeb říkají, že už byl pro okolí doslova nebezpečný. Spolu se sedmi hlohy a třemi břízami v úterý naposledy zašuměl větvemi na Kmochově ostrově. Irena Felixová z odboru životního prostředí poznamenává, že důvodem kácení dřevin byl jejich špatný zdravotní stav. Zdena Hynková z technických služeb připomíná, že břízy poměrně často prosychají od špičky. Důvodem jsou cizopasné houby i ne zrovna příznivé ovzduší města.
Kácení stromů na Kmochově ostrově těsně za lávkou přes Labe doslova pobouřilo Bohumila Bukovského. Pobouřilo i rozesmutnilo. „Při pohledu na pokácené zdravé břízy jsem se úplně zděsil,“ řekl. Bukovského, který se dlouhá léta věnuje i malířství a Deník o něm v minulosti psal jako o autorovi obrazů Karla Gotta či jiných osobností, zaskočila zkáza stromů i z výtvarného pohledu. „Vždyť šlo o nádhernou okrasu daného místa, které jsem ve svém díle také zachytil,“ podotkl zklamaný muž.
Dřevo pokácených stromů nepřijde na zmar. V psím útulku mají kotel na dřevo, v němž většinu prořezů a kácení z městských ploch spotřebují.