V poslední době se doslova roztrhl pytel s nabídkami, kde pracujete doma rozesíláte, skládáte, balíte letáky nebo různé věci jako třeba přáníčka. Většinu lidí ale odradí poplatek, který se platí jako ,,vstup“. Na druhou stranu výhodou je to, že nikam nedojíždíte a uděláte tolik, kolik právě chcete.
Ve věku od 15 do 18 let je ovšem vše o dost složitější. A pokud si již někdo najde dobrý a dobře placený přivýdělek, většinou si ho hned zamluví na další měsíce.

Lucie Kryvošová z personální agentury Manpower říká: ,,O brigády je velký zájem. V průměru k nám přijde minimálně 10 zájemců v týdnu. Je jim ale nad 18 let. Brigády totiž bývají i v noci. Plnoletý člověk má i hmotnou zodpovědnost a pro zaměstnavatele je to výhodnější. Měli jsme nedávno brigádu pro mladé studenty pod 18 let. Jednalo se o sběr ovoce, ale to byla skutečně jediná brigáda pro nezletilé. Nejčastější nabídky pro brigádníky jsou brigády manuálního charakteru, administrativa, obsluha pokladen, doplňování zboží a tazatelství.“

Na úřadu práce student také příliš neuspěje. Brigád mají malinko a nad 18 let.

,,Je to hodně velký problém sehnat v mém věku nějakou brigádu. Pokaždé mi řekli, že berou až od 18 let,“ podělila se o svou zkušenost patnáctiletá Anežka Žatečková.

Zaměstnavatelům se vyplatí zaměstnávat lidi od 18 let, protože plnoletý člověk může pracovat 8 hodin a má hmotnou zodpovědnost. Nezletilý člověk může pracovat jen 6 hodin. Takže buďto někde nezletilý student brigádu nakonec přece jen sežene anebo ho někde vezmou takzvaně načerno.
,,Když mi bylo 16 let, tak jsem brigádu sehnala jedině přes rodiče a ještě to bylo právě načerno,“ potvrdila dnes už dávno plnoletá Marcela Růžičková.

Aneta Čábelková