Borůvky u nás bezesporu patří mezi nejoblíbenější ovoce z divoké přírody. Na kolínském náměstí je možné zakoupit je v libovolném množství a prakticky každý všední den.

„Přijedou k nám na prázdniny vnoučata, a tak jsem se rozhodla, že jim upeču tolik oblíbený borůvkový koláč,“ svěřila se Petra Pokorná z Kolína. Po zakoupení jednoho litru borůvek u prodejce na kolínském náměstí na ni však doma čekalo doma zklamání. „Přesypala jsem borůvky do své nádoby, kde k rysce vyznačující jeden litr chyběla velká hrst borůvek,“ popsala zklamaně svou borůvkovou story Petra Pokorná.

Stejný problém se zakoupeným množstvím měla i mladá maminka Jolana Nekolná, která chtěla potěšit své děti borůvkovými knedlíky. „Z igelitového sáčku od prodejce jsem okamžitě doma přendala borůvky do skleněného půllitru a k rysce chyběly skoro tři centimetry,“ vysvětluje naštvaně Jolana Nekolná.

Zakoupit borůvky a přeměřit účtované množství se proto na základě podnětů i dalších Kolíňáků rozhodli také redaktoři Kolínského deníku. A skutečně. Po zakoupení borůvek na náměstí a následném přeměření v blízké redakci vyšly najevo ještě zajímavější objemy.

Při prvním kontrolním nákupu chyběla do požadovaného (a zaplaceného) množství celá polovina! Objem, který byl vydávám na litr, vydal po přeměření půl litru. Při okamžité reklamaci chtěla prodejkyně použít opět svou nádobu, což redaktoři odmítli a požadovali odměření do přinesené nádoby. Po chvíli smlouvání typu „tak jste asi chtěli půl litru, ne?“ došlo na závěrečné „promiňte“.

Redaktoři se během pár dní vydali pro borůvky znovu. A prodejce upozornili na problém při minulém nákupu. žena ve stánku tedy přihodila ještě hrst, nicméně po přeměření stejně do zakoupeného rádoby litru chyběly zhruba dvě deci. „Už ta jednotka, kterou mají uvedenou na ceduli, je dost podivná – 1 lt. Co to je? Nějaká jejich soukromá míra? A i ta měrka, do které borůvky nabírají, je podle mě vadná,“ komentovala jedna ze zákaznic.

Kolínský deník dal podnět ke kontrole na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci v Brně. Její mluvčí Martina Šmídtová během dvou dnů informovala e–mailem redakci: „Inspektoři zjistili, že borůvky byly prodávány volně na objem, byly nabírány z přepravního obalu lopatkou a objem byl odměřován ve speciálně vyrobené nádobce. V takovém případě se vaše stížnost týká poctivosti prodeje, tj. správnosti stanovené ceny, což je v kompetenci České obchodní inspekce. Proto jí váš podnět předáváme.“

Zároveň však při své kontrole Státní zemědělská a potravinářská inspekce zabavila pět litrů borůvek, které jevily známky kvašení a měly nakyslou chuť.

Česká obchodní inspekce po příjezdu do Kolína zkontrolovala jednoho z prodejců borůvek, další dvě prodejkyně si kontroly nejspíš všimly a stánek sbalily. Kontrola České obchodní inspekce by však neměla být poslední.

Jana Martinková, Jiřina Holubová