Několik půdních vestaveb, do nichž nájemníci ze své kapsy investovali statisíce, nákladná plošina pro vozíčkáře, trvale umístěná v jednom z domů, důchodci, pro něž je koupě bytu za tržní cenu nedosažitelným krokem – taková je situace v ulici U Borku v městských bytech, jež jsou určené k privatizaci. Podle prvotní informativní zprávy, o níž radní jednali začátkem března, však k privatizaci nikoli prodejem nájemníkům, ale veřejnou soutěží. Uplynul skoro čtvrtrok a nájemníci stále nemají tušení, co bude dál.
„Myslím, že ne všichni radní při schvalování znali přesně tuto situaci,“ soudí jeden z nájemníků Radimír Tomek. „Skladbu obyvatel těchto bytů, informace o vozíčkáři ani o půdních vestavbách jsem neměla,“ potvrdila jeho slova například Jiřina Veselá. Radní Karel Sova si podle svých slov chce prověřit, jaké podklady do městské rady šly. V době projednávání byl totiž nepřítomen. „Pokud tu nejsou podstatné vlivy, jako například že by se jednalo o nebytové prostory k pronájmu, myslím, že by obyvatelé U Borku měli dostat podobnou šanci koupit byt, jako měli obyvatelé paneláků,“ řekl. Cena podle něj nebude sice úplně stejná vzhledem k době, která od privatizace panelákových bytů uběhla, ale měla by být alespoň podobná.
Svou roli bude sehrávat také fakt, zda o koupi bytu budou mít zájem skutečně všichni. Problém totiž nastává ve chvíli, kdy v domě koupí byt všichni nájemníci až třeba na jednoho. Na toto úskalí obyvatele zálabské ulice upozorňoval i odborník ze Sdružení nájemníků ČR, který se s nimi nedávno setkal, aby jim pomohl vzniklou situaci řešit. „O koupi máme zájem všichni,“ uvedla obyvatelka Monika Svobodová.

Semknout se jako jeden muž a jít do boje za střechu nad hlavou. Takový je v kostce cíl vzniku sdružení, které vytvořili nájemníci městských bytů v ulici U Borku, jež chce město privatizovat. Jedna z nájemnic, Monika Svobodová, včera převzala vyrozumění potvrzující vznik sdružení. To se bude muset bít za své členy, mezi něž patří třeba vozíčkář, u jehož bytu byla poměrně nedávno instalovaná plošina, aby se domů vůbec dostal.
„V období, kdy to prošlo tiskem, jsem se podíval do materiálů, zda byl souhlas s umístěním tohoto zařízení. Nic takového jsem nenašel,“ uvedl k otázce umístění plošiny pro vozíčkáře Kamil Špinka, vedoucí odboru správy majetku, který informativní zprávu s návrhem na privatizaci bytů veřejnou soutěží radním předkládal.
„Prý si děláme, co chceme. My nic načerno neděláme,“ reagovala Jaroslava Kašparová, manželka muže, pro kterého je plošina určená – invalidy s oběma amputovanýma nohama. „Když se plošina instalovala, byli u toho i lidé z města,“ dodala s tím, že byt neopustí. „Jestli nám to chcete prodat za peníze, které říkáte, je to nehoráznost,“ řekla otevřeně na adresu města. „Dnes mi paní Kašparová přinesla kopii povolení instalace plošiny, která je pod hlavičkou města z 21. 9. 2005,“ uvedla Monika Svobodová, která za nájemníky jedná. Povolení obsahuje dovětek, že nájemník nebude na městu požadovat náklady, a je dílem přímo odboru správy majetku s podpisem Kamila Špinky.