Pracovníci AVE Kolín ne zcela věřili svým očím, když v úseku označeném zákazy zastavení našli kolem tří desítek parkujících vozidel, jež čisticí technice bránila v průjezdu, a tudíž v práci.

Zhruba polovina majitelů stačila odjet na poslední chvíli před příjezdem odtahové služby, plných 11 vozidel však muselo být odtaženo, čtyři řidiči hradili nedokončený odtah.

„To musím přítelkyni moc poděkovat,“ řekl na adresu duchapřítomné mladé ženy její partner, který vůz zapomněl přeparkovat, ale přítelkyně stačila včas vyběhnout z domu a hlásit se k autu, které už mířilo na plošinu odtahového vozu.

Tím pádem řidič hradil pouze nedokončený odtah, tedy ani ne polovinu ceny dokončeného. „Jasný, samozřejmě, je to moje hloupost, kolik dlužím?“ řekl bez okolků mladík, jehož by někdo od pohledu mohl mylně hádat na frajírka, který těsně po osmnáctých narozeninách sedl za volant.

O necelou generaci starší muž měl na svůj přestupek jiný názor. Vysvětlení vyhlášky města od městských strážníků mu evidentně nestačilo, volat se tedy musela státní policie. „Jsem do rána slavil, tak mi s tím autem odjeďte,“ zaznělo ulicí.Na nechuť uhradit takzvaný nedokončený odtah nakonec jednomu z řidičů nepomohlo ani přivolání státní policie. „Řidič nakonec zaplatil, co měl, policisté provedli dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem,“ uvedla mluvčí kolínských policistů Petra Čimová.

Reprezentantem nejstarší generace byl kolemjdoucí muž důchodového věku. „Teď hned jdu do redakce a napíšu o tom článek,“ tvrdil se zdviženým ukazováčkem a přesvědčivým výrazem všem okolo šedovlasý muž, jehož jakožto chodce se situace co do odtahů vozidel sice netýkala, ale zato bude mít vyčištěnou ulici.

K faktu, aby se tohoto výsledku dosáhlo pokud možno bezpečně, přispívá přítomnost městských strážníků. Ti mají tuto činnost letos opět jako prioritu, tzn., že budou přítomní u všech odtahů vozidel při blokovém čištění.

„Při blokovém čištění spolupracujeme s odtahovou službou a přítomnost strážníků je bezesporu zlepšením situace,“ zhodnotila přítomnost strážníků jednatelka AVE Kolín Věra Suchomelová. „Přítomnost městské policie u těchto odtahů se ukázala za dobrou,“ kvitoval také starosta Jiří Buřič.

Ze zákona není nutné, aby strážníci asistovali při odtazích vozidel při blokovém čištění komunikací. V Kolíně se však situace během loňského roku vyhrotila natolik, že docházelo doslova k nebezpečným situacím. Někteří řidiči totiž ve snaze vyhnout se postihu za svůj přestupek, tedy platbě za odtah vozidla, ohrožovali sebe i své okolí. Strážníci řidičům přestupek vysvětlí, ale nezřídka také udělí pokutu.

A co hlavně – na většinu motoristů, kteří nechápou, že parkování v zákazu zastavení je přestupek, přítomnost uniformované složky platí. Omezí se obvykle jen na otrávené výrazy či důležité natáčení si platby na mobilní telefon, ale výhrůžky, mávání pěstmi, přeskakování obrubníků s autem a jiné kaskadérské kousky, vulgární nadávky či dokonce najíždění například na pracovníky AVE si už většinou nedovolí.