V pátek 19. října v půl páté odpoledne zablokovali členové občanského sdružení Kolín – náš domov na patnáct minut dopravu na nejdůležitější kolínské tepně u kruhového objezdu v Jaselské ulici.

S transparenty požadující urychlené zahájení stavby silničního obchvatu se tu přes přechod volným krokem procházelo zhruba devadesát lidí všech věkových kategorií i s kočárky či jízdními koly. U akce asistovali příslušníci republikové i městské policie, dorazil i šéf kolínské dopravy Jiří Jeřábek a starosta města Jiří Buřič. „Obracím se na vás s žádostí o přehodnocení způsobu vašeho protestu proti stálému opožďování zahájení stavby. Váš protest vnímám jako oprávněný, ale zvažte ještě zablokování silnice I. třídy v pátek v 16.30 hodin, kdy je dopravní situace vypjatá a možná i vinou rekonstrukcí ulic Ovčárecká a Žižkova,“ napsal mimo jiné starosta v dopise, který chtěl i na místě přečíst. „Panu starostovi nebudeme bránit v projevu, ale tady na to není prostor, na poslední říjen chystáme pravidelnou diskuzi v Obecním domě, tam jej pozveme a může svůj názor vyjádřit,“ reagoval Jan Dobeš, předseda sdružení.

Po celou dobu blokády vysvětlovali členové sdružení z ampliónu své postoje, řidičům dávali i letáky. „Kdo uspořádá sbírku na jednoho nenasytného občana, který požaduje milióny,“ zaznělo také. Řidiči reagovali různě, některým pracovaly nervy a chtěli se dokonce prát, jiní to brali s nadhledem. „Doprava v Kolíně měla být vyřešena už se stavbou automobilky, na jednu stranu rozčílení lidí chápu, na druhou mě ale budou buzerovat policajti, že jsem přetáhl dobu jízdy,“ shrnul řidič náklaďáku jezdícího v řepné kampani.