Chtěla vytvořit jednotný právní systém, a to kompilací stávajících práv a smluv tak, aby nemohlo docházet ke svévolnému popírání již uzavřených dohod či podepsaných dokumentů právními nástupci těch, kteří takovéto dohody uzavřeli a podepsali. Snažila se, aby právní řád nehleděl pouze na neúprosné povinnosti, ale na spravedlnost spojenou s mimořádnou slušností. Základem bylo právo psané, nikoliv obyčejové, zvykové.

Marie Terezie se snažila, aby: “ …. právní řád byl založen na přirozené spravedlnosti, na skutečných základních zásadách pochopitelných zdravým rozumem, v souladu s vrozenou svobodou všech lidí tak, jak je užívaný civilizovanými národy.“
Snažila se o trvalost práva. :“…Nic není škodlivějšího než časté změny zákonů, ústavy a institucí, kterými se opětovně ruší to, co sotva proniklo do obecného povědomí a co sotva bylo dohodnuto a ustanoveno. Pro dobrý pořádek, jistotu vlastnictví a obecný blahobyt není nic škodlivějšího než časté změny zákonů, ústav a institucí, čímž se opětovně ruší to, co sotva mělo čas zapustiti kořeny“.

Komise svou činnost skončila v roce 1756, jen několik měsíců před bitvou a předložila panovnici tzv. CODEX THERESIANUS. Byly tak vytvořeny základní právní zásady, formované do šedesáti základních právních idejí. Panovnice tak vlastně vytvořila základ pro všechny zákony, které bychom měli vlastně používat dodnes. Když dnes, v roce 2011, čteme zásady uvedené výše, můžeme si pouze přát, aby podle těchto základních právních idejí a na jejich základě pracovaly veškeré dnešní instituce a orgány státní nebo např. obecní správy ve všech oblastech našeho života.

Sama císařovna a královna Marie Terezie velmi dbala na dodržování těchto zásad a dovedla jejich dodržování a praktikování také ocenit. Také po vyhrané Bitvě u Kolína náležitě odměnila všechny své vojáky.

Jak čteme v naší knize: “Velkomyslná císařovna, aby činně vzdala svůj dík armádě, schválila všem důstojníkům a vojákům od Kolína měsíční gáži prvně jmenovaným a třídenní plat těm druhým.

Raněným důstojníkům a vojákům byl vyplacen dvouměsíční žold a důstojníkům byli nahrazeni koně, o které přišli.

Spolu s tím schválila císařovna četná povýšení navržená polního maršálem hrabětem Daunem a obdarovala téhož na zvláštní znamení tohoto důležitého vítězství šesti ukořistěnými pruskými kanóny. Nakonec, aby se zvěčnil tento den v rakouské armádě, vešlo v platnost zřízení vojenského řádu, jenž nese císařovnino slavné jméno, a bylo uskutečněno její dřívější rozhodnutí ustanovit osmnáctý červen 1757 výročním dnem a rovněž jmenovala polního maršála hraběte Daun prvním nositelem velkokříže Vojenského Řádu Marie Terezie.

Nejkrásnější památkou na dobrotivost velkomyslné panovnice je následující list, který vlastnoručně napsala polnímu maršálovi o několik let později ve výroční den bitvy u Kolína, jímž rakouský vojenský časopis uzavírá popis této. Zde jest doslovné jeho znění:

18. narozeniny monarchie.
Milý hrabě Daune! – Nemohla jsem nijak pominouti dnešní velký den, aniž bych Mu zajisté co nejsrdečněji a nejuznaleji popřála. Monarchie jest Mu zavázána za své zachování a já za svou existenci a svou krásnou a milou armádu a svého jediného a nejmilejšího švagra. Toto mi jistě nikdy, dokud budu živa, nevypadne ze srdce ani z paměti; au contraire se mi jeví, že je mi to rok od roku čerstvější a sensitivnější a nikdy toto nebudu moci Jemu a Jeho blízkým dostatečně uznati. Jest to rovněž den, kdy bylo moje jméno patrně zvěčněno i pro militaire, kteréž jest také dílem Jeho rukou, a On se tehdy, byť bohužel za cenu vlastní krve, rovněž stal mým prvním chevalierem. Nechť Ho Bůh zachovati ráčí ještě dlouhá léta ku prospěchu státu, militaire a mé osoby coby mého nejlepšího, nejopravdovějšího přítele. Budu jistě, dokud budu živa, Jeho nejmilostivější paní Marie Terezie“
Příště si v našem čtení na pokračování přečteme Oficiální relaci FM hraběte Dauna, vydanou po Bitvě u Kolína.

Knihu G. Uhlig v. Uhlenau: „Vzpomínky na Bitvu u Kolína a tehdejší dobu“ si můžete díky evropskému vzdělávacímu projektu „Bitva u Kolína-Justitia et Clementia CZ 1.15/2.3.00/48.00977, realizovanému městysem Cerhenice, objednat v češtině na mailu jsissak@gmail.com. a to až do vyčerpání zásob.

Autor: Jiří Sissak