Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bitva představí také příběh nejslavnějšího kolínského rytíře

Kolín - Země dvou králů je název dalšího, již 15. ročníku historických bitev, který se uskuteční 23. května. Za letošní téma si pořádající skupina historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína vybrala životní příběh českého krále Jiřího z Poděbrad a jeho celoživotního rivala – uherského panovníka Matyáše Korvína.

16.5.2009 2
SDÍLEJ:

Země dvou králůFoto: SHŠ Páni z Kolína

Celým příběhem provází méně známá, avšak historicky velmi ceněná postava rytíře Jana Žehrovského z Kolovrat. Tento šlechtic zastával úřad plnomocníka královské komory ve městě Kolíně, jeho rod byl příbuzensky spjat s rodem posledního husitského vojevůdce Jana Roháče z Dubé i s rodem první manželky Jiřího z Poděbrad. Narodil se po neslavné bitvě u Lipan a po boku českého krále stál až do jeho skonu (na jeho pohřbu doprovázel vdovu – královnu Johanu).

Tento rytíř se však nejvíce proslavil svým udatenstvím na rytířských kláních v mnoha zemích Evropy. Byl členem Jiříkova mírového poselství k mnoha panovnickým dvorům. Jak bylo tehdejším zvykem, býval na počest vzácných hostů pořádán rytířský turnaj. Čechové ze všech klání vycházeli jako vítězové a Jan Kolovrat Žehrovský byl dokonce za svou statečnost oceněn řádem zlatého rouna. Po dlouholetých bojích s nenáviděným uherským vládcem Matyášem Korvínem, který se nechal zvolit zelenohorskou jednotou za českého vzdorokrále, se nakonec Žehrovský vrátil do svého Kolína. Po boku kolínských měšťanů věrných zesnulému králi bránil město před nájezdy uherských žoldnéřských vojsk. Město uhájili, ale epidemie cholery vzniklá po dlouhém obléhání nejslavnějšího kolínského rytíře zahubila. Jeho náhrobní kámen dodnes stojí v kostele sv. Bartoloměje.

Mimo tohoto příběhu zahrnutého do letošní, zhruba hodinové bitvy, kdy proti sobě stanou vojska zájemců o český trůn a korunu, bude k vidění i mnoho dalšího. Akci zahájí tradiční průvod cca 400 kostýmovaných účastníků, který v 11 hodin vyjde z kolínské jízdárny a dorazí na Karlovo náměstí. Zde proběhnou ukázky šermířského umění a ti nejlepší budou pasování na rytíře.

Vtu dobu se na jízdárně otevře historické tržiště s převážně dobovým sortimentem. Nebude chybět medovina, trdelníky, ražba mincí, koření, kožešiny, repliky zbraní (a to i pro děti), šperky, batika a mnoho dalšího. V dopoledním programu bude tradiční věštírna a velká dětská střelnice z kuší. Pro zpestření bude své řemeslo a náčiní předvádět mistr ostrého meče – renesanční kat. Atmosféru středověku doplní dobový vojenský tábor, gotická hudba a kulisy královského hradu, polního ležení a interiéru kolínského kostela. Nebudou chybět pyroefekty, mnoho barevných praporů či malované pavézy. Samotná bitva se strhne v 15 hodin.
Více o celé akci na www.panizkolina.cz nebo mirekhoracek71@seznam.cz

Miroslav Horáček

16.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

KRIMI MIX: Ukradli peníze, maso i jízdní kolo

David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Kolín - Představujeme vám dvě třídy ze Základní školy v Plaňanech.

Autobusové nádraží bude nakonec stát městskou kasu méně

Kolín – Práce na modernizaci autobusového terminálu pokračují druhou etapou, pracuje se přímo před budovou vlakového nádraží až k poště. „Jsem rád, že už je průjezdná Rorejcova ulice k Futuru. A vypadá docela pěkně, člověk už si trochu představí, jak by to mohlo po rekonstrukci celé vypadat,“ řekl řidič Milan Sehnal.

Kulturní přehled z Kolínska. Kam se vydáte?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení