„ Semafor jsme nechali vybudovat ze dvou důvodů. Za prvé tím, že se zpoplatnily dálnice, začala se u nás zvyšovat doprava, především kamionová. Dle statistiky, kterou jsme si nechali udělat, nám zde projede za celý den tři tisíce pět set automobilů v době, kdy se silnice v Zásmukách rekonstruuje, tím, jak se otevře, očekáváme nárůst ještě větší. Druhým podnětem pro nás bylo, že asi před dvěma lety tady u nás v Bečvárech srazilo auto na přechodu malou holčičku a vážně ji zranilo,“ řekl starosta Bečvár Jan Uher.

„V obci máme umístěn radar, a ten říká, že když nám tady projede za měsíc v průměru asi sto tisíc aut, tak dvacet sedm tisíc z nich jede více než 50 km/h . Dokonce tu máme rekordmana, který nám projel v sobotu v půl druhé odpoledne 126 km/h,“ sdělil starosta ironicky.

Semafor byl podle jeho slov z části vybudován z peněz, které obec dostala z Fondu dopravně bezpečnostních opatření na silnicích Středočeského kraje, v dotaci obdržela 421 tisíc. Na dodělávky obec uvolnila ze svého rozpočtu 350 tisíc korun. „ Děti jak z naší základní a mateřské školy, tak i družiny každodenně přechází frekventovanou silnici a teď se již konečně nebudou rodiče muset bát, že se jim něco stane. Určitě to také ocení starší obyvatelé, kteří chodí například o francouzských holích, a maminky s kočárky, že jim auta zastaví vždy, protože prostě budou muset, a oni budou mít dost času na přejití ,“ zakončil starosta.

A co na semafor obyvatelé? „Na jednu stranu je to dobré, protože je tady škola a děti budou moci přecházet bezpečně a především také proto, že tady jezdí hodně aut. I když bych byl rád, kdyby se takovéto věci řešily formou referend,“ řekl Lukáš Čerych.

Tereza Jirkovská