Nebudu zde do detailu popisovat jednotlivé akce, které se zajisté na řadě míst republiky připravují, a ani Kolín nebude výjimkou. Podařilo se mi objevit, že se v několika málo podnicích chystají na svatomartinskou husičku či na oslavu mladého Beaujolais.

Co se vlastně pod pojmem Svatomartinské skrývá?

Jedná se o mladá vína, ať už červená, bílá či růžová, ale hlavně jsou to vína mladá ze sklizně tohoto roku a to nejpodstatnější, vypěstovaná na Moravě nebo v Čechách. Tím velkým dnem zahájení jejich prodeje je svátek svatého Martina, přesně v jedenáct hodin dopoledne. Přesný čas a datum je pouze symbolický, je to jakási snaha o vytvoření tradice pití mladých vín. Je to první vlaštovka, takové nahlédnutí do budoucna, co nám nový ročník přinese. Vína jsou většinou velmi svěží, lehká a ovocitá s příjemnou, živou kyselinkou.

Vinařům také prodej mladého vína vrací rychle část vynaložených prostředků do nové sklizně a umožňuje jim tak lépe přežít období výroby a školení vín. Pro nás konzumenty je toto období spojeno hlavně s tradicí svatomartinské husy se zelím, knedlíkem a červeným vínečkem.

A jak je na tom Beaujolais?

Zahájení prodeje těchto vín připadá na třetí čtvrtek v měsíci listopadu, někde se konají akce již ve středu večer a na Beaujolais si konzumenti počkají na půlnoc, aby se zařadili mezi první, kteří měli možnost ochutnat toto mladé francouzské víno. Pro mnohé bude možná překvapením, že Beaujolais není jen červené, ale lze bez problémů ochutnat i vynikající bílé a růžové Beaujolais. Na rozdíl od martinského je tradice pití tohoto vína rozšířená po celém světě a jedná se spíše o velmi dobře propracovaný marketing než o výjimečnou kvalitu těchto vín. Nicméně vína jsou příjemná, lehká a svěží s jemnou kyselostí.

Jak se má vyznat konzument?

Na některých místech tyto dvě oslavy mladých vín spojují dohromady a pokud nepatříte mezi vyhraněné příznivce pouze jednoho typu vín, pak zajděte právě na takovouto akci. Za velmi příjemnou cenu budete mít možnost ochutnat několik druhů Beaujolais a Svatomartinského a uděláte si tak vlastní názor, kterépak víno, že Vám to vlastně chutná. Čekání na Beaujolais 2007 se uskuteční letos i v Kolíně ve vinotéce U Zlaté štiky na Karlově náměstí. K dispozici bude ochutnávka svatomartinských vín, bílé, růžové a čtyři červená Beaujolais, raut a živá hudba. Akce se koná ve středu 14. listopadu od 21 hodin. Předprodej vstupenek najdete ve vinotéce U Zlaté štiky.