Co se během nezvykle teplého a slunečného sobotního dne (4.4.09) stalo, popsala mluvčí kolínské policie Petra Čimová: „Majitel nechal psa celý den zavřeného v autě. Zvíře tam bylo zhruba od čtyř hodin ráno do čtyř odpoledne,“ upřesnila. Když obyvatelka lokality přivolala hlídku městské policie a než se podařilo k zvířeti do uzamčeného tmavého Fordu stojícího na přímém slunci dostat, bylo už pozdě. Zvíře po několikahodinovém utrpení v rozpáleném autě zahynulo.

Jednáním majitele, pětadvacetiletého mladíka z Velimi, se zabývá policie. A pobouřená veřejnost věří, že případ neskončí pouze u konstatování, že šlo jen o přestupek a víceméně konec. Podle inspektorky Ligy na ochranu zvířat ČR Zuzany Semelové je zde jasné porušení zákona. „Majitel nechal zvíře v autě vědomě a musel vědět, že uvnitř trpí a může i uhynout,“ uvedla s tím, že majiteli hrozí peněžitý trest do výše 50 tisíc korun. Následující události by podle jejích slov měly být takové, že policie dá podnět občanskoprávnímu odboru příslušné či spádové obce, který uložení pokuty začne řešit. Své si k věci může říct i veterinární správa a existuje i (sice malá) možnost soudního zákazu chovu zvířat.

Další otázkou je úhrada výjezdu policie a městské policie. „Policie by si mohla výjezd naúčtovat. Kdyby nebylo činu majitele psa, mohli by se policisté v dané chvíli věnovat jiným případům,“ předesílá inspektorka ligy.

Jana Martinková, Zdeněk Holeček