Patnáctého v měsíci a zase nic. Soudem stanovené výživné opět nepřišlo. Ne zcela výjimečná situace. Čtyřicetiletá rozvedená matka živitelka pubertálního kluka ji zná víc než dobře.
„Je to únavné. Jeden měsíc částku bývalý manžel pošle včas a pak několik měsíců nic. Při dnešních cenách několikatisícový skluz je citelný. A nikdo nepomůže,“ vypráví. „Možná jsem byla moc benevolentní,“ uvažuje a vysvětluje: „Vždycky jsem čekala do konce měsíce, pak další měsíc a další. Pořád dokola. Kontaktovala jsem ho smírným dopisem. Žádný výsledek.“

Na podnikatele jen tak někdo nemůže

Říkáte si, to přece není možné. Vždyť částku může strhnout na základě nějakého rozhodnutí přímo zaměstnavatel, ne? Logický úsudek má obrovskou trhlinu. „Bývalý manžel podniká a nemá tedy žádného zaměstnavatele. A tím celá anabáze začíná,“ říká naše mamina a pokračuje: „Když skluz v placení byl poprvé víc jak deset tisíc, došla mi trpělivost. Rozhodla jsem se s tím něco dělat. A začal kolotoč objíždění úřadů. Na péči o dítě jsem se dozvěděla, že je to můj problém, že si jej mám řešit sama.“ Ze studené sprchy se nějakou dobu vzpamatovávala.

Exekuce je řešení

Další kroky vedly k soudu. Známá jí poradila, že se dá sepsat exekuce na konto, kterou s ní skutečně u soudu sepsali. Ale na obzoru se objevilo další úskalí. V době, kdy už exekuce byla sepsaná a poslaná, jedno výživné bývalý manžel zaplatil. Tím požadovaná dlužná částka nesouhlasila. Další protahování. „Odpovídající částku mu na účtu obstavili, ale čekalo se na rozhodnutí krajského soudu. Ten rozhodl v můj prospěch, peníze musely být z účtu uvolněné, ale čas se natahoval. Trvalo to téměř šest měsíců.“
Poučení? Kdepak. Stejná situace se opakovala hned dva roky nato. Pouze s tou změnou, že na účtu „náš výtečník“ neměl dostatečnou finanční hotovost. Proto exekuce byla sepsaná na movitý majetek. Vyrovnání skončilo na nule, aby se zopakoval stejný scénář. Lednové výživné zaplatit v březnu, pak několik měsíců nic. Výsledek? Třetí probíhající exekuce a už zase neplacení včas.
Skutečně se situace nedá řešit jinak? Proč nelze vystavit exekuci na dané výživné z konta? Proč má starosti ten, kdo se snaží domoci svého nároku? Rozum zůstává stát.