Sportovnímu dřevorubectví se věnuje už řadu let, v roce 2006 se poprvé zúčastnil mistrovství republiky. Poslední tři roky z něj pravidelně vozí medaile. Letos jej na bedně vítězů v Mikulově v konečném umístění předběhl jen jmenovec Jan Svoboda od Vsetína, Aleš Svoboda přivezl do Kolína stříbro. Ke gratulaci se připojuje také redakce Kolínského deníku.

Aleš Svoboda za sebou nechal plnou desítku soupeřů, kteří, a to mi věřte, se sekerou a pilou (ať už motorovou s extrémně silným motorem nebo klasickou kaprovkou) umí ohánět set sakra dobře. A na mistrovství nejde jen o sílu, ale také o přesnost, obratnost a rychlost. Však každému závodníkovi se měří čas doslova na vteřiny.

Soutěžit se také nedá zrovna s požární sekyrkou koupenou v supermarketu. Aleš Svoboda si na letošní mistrovství pořídil zbrusu novou sekeru, která do Čech přicestovala speciálně z Nového Zélandu. Jedná se o jednu z nejtěžších, váží kolem 3,5 kilogramu.

Mít šanci uspět mezi těmi nejlepšími znamená mít talent a také trénink. „Trénuju průběžně, už třeba teď, když dělám dřevo na topení domů,“ směje se Aleš Svoboda, který se na mistrovství republiky probojoval dvěma kvalifikacemi (Plzeň, Sušice) vždy mezi 18 závodníky.

A jestli se do republikového klání pustí příští rok znovu? „Určitě,“ říká.

Soutěžní disciplíny mistrovství republiky:

Springboard – přesekávání kmene z prkna ve výšce
Adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přesekat mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do které se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce kolem tří metrů závodník přeseká kmen upevněný na vrcholu klády.

STIHL Stock Saw – řezání klasickou motorovou pilou
Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musí mít stanovenou tloušťku, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví až při dopadu druhého kotouče na zem.

Standing Block Shop – přesekávání stojícího kmene
Disciplína simuluje kácení stromů, a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají na míru vyrobené sekery, upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník seká kmen nejdříve z jedné strany, potom kmen doseká ze strany druhé.

Single Buck – řezání ruční pilou
Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná se signálem rozhodčího a končí s kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

Underhand Chop – přesekávání ležícího kmene
Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje čas.

Hot Saw – řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem
Síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil dělají z Hot Saw jednu z nejatraktivnějších disciplín dřevorubeckých sportů. Každému se při sledování této disciplíny určitě vybaví závody Formule 1. Motorové pily jsou upravovány přímo pro účely závodů a jejich zkrocení není lehkou záležitostí ani pro ostřílené drvoštěpy. Výkon těchto nechlazených speciálů totiž přesahuje 62 koní a jejich cena je přes 100 tisíc korun. Cílem této disciplíny je odříznutí tří kotoučů dané velikosti z ležícího kmene v co nejkratším čase.